Yaşlı hastalarda dürtü kontrol bozukluklarının özellikleri
Characteristics of impulse control disorders in elderly patients
- Tez No: 281450
- Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Psikiyatri, Geriatrics, Psychiatry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma yaşlı hastalarda Dürtü Kontrol Bozukluklarının sıklığı, klinik ve demografik özelliklerinin belirlenmesi ve diğer psikiyatrik hastalıklar üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır.Gereç ve Yöntem: Polikliniğimize bir yıllık süre boyunca ayaktan başvuran 60 yaş ve üzeri 90 hasta çalışmaya alınmıştır. Sosyodemografik Veri Formu, Psikiyatrik Hastalıkların Tanı ve Sınıflandırılması El Kitabı-IV'e göre Eksen I bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik görüşme Ölçeği, dürtü kontrol bozukluklarını saptamak için Minnesota Dürtü Kontrol Bozukluğu Görüşme Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca Ruhsal Belirti Tarama Listesi, Barratt Dürtüsellik Ölçeği- 11 ve Standardize Mini Mental Test uygulanmıştır.Bulgular: Bir yıllık bir süreçte polikliniğimize ayaktan başvuran 60 yaş ve üzeri hastaların % 17'sinde yaşam boyu en az bir dürtü kontrol bozukluğu ek tanısı saptanmıştır. Başka türlü adlandırılamayan dürtü kontrol bozuklukları dâhil edildiğinde hastaların % 22,4'ünde dürtü kontrol bozukluğu ek tanısı saptanmıştır. En sık saptanan Aralıklı Patlayıcı Bozukluk (% 15,8), ikinci sırada Patolojik Kumar Oynama (% 9,2)dır. Çalışmaya katılan tüm hastaların sosyodemografik özellikleri ele alındığında grubun çoğunluğunun erkek (%54), evli (%80), ortaöğretim ve üstü düzeyde eğitim aldığı (%51), orta düzeyde sosyoekonomik düzeye sahip oldukları (%79), tamamının çalışmadığı (ev hanımı dahil) veya emekli olduğu saptanmıştır.Çalışmamızda Dürtü kontrol Bozukluğu olan ve olmayan hasta grupları arasında sosyodemografik özelliklerden sadece cinsiyet açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Yaşlı hasta grubunda erkeklerin %34,1'i yaşam boyu en az bir Dürtü Kontrol Bozukluğu tanısı konmuşken, kadınların %8,6'sı Dürtü Kontrol Bozukluğu tanısı almıştır. Çocukluk çağı dönemine ait hastalıklardan Davranım Bozukluğu, Dürtü Kontrol Bozukluğu olan grupta anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. İntihar girişimi, fiziksel hastalık öyküsü ve ailede psikiyatrik hastalık öyküsü açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır Alkol/madde kullanım bozukluğu Dürtü Kontrol Bozukluğu olan grupta %17,6 oranında saptanmışken, olmayan grupta hiçbir olguya rastlanmamıştır.Sonuç: Bu çalışma sonuçları bir yıllık süreçte polikliniğimize başvuran 60 yaş ve üzeri hastalarının yaklaşık beşte birinde yaşam boyu en az bir dürtü kontrol bozukluğu eştanısı aldıklarını göstermektedir. Dürtü kontrol bozukluklarının yaşam boyu oldukça sık oranda görüldüğü ve yaş ilerledikçe sıklığının azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the prevalance of impulse control disorders aming elderly patients and evaluate sociodemographic and clinical features of these cases.Materials and Methods: The study included 76 patients aged 60 and over who have been referred to our outpatient clinics in one year period. A demographic data form has been completed along with a structural clinical interview (SCID-I) to evaluate axis I psychiatric disorders according to Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-IV (DSM-IV). To determine the prevalence of impulse control disorders Minnesota Impulse Control Disorders Interview has been conducted with all patients. Besides all patients completed Symptom Check List-90, Barratt Impulsiveness Scale-11, to find out several psychopathology and impulsivity levels.Results: In one year period,17% of the sample had at least one impulse control disorder comorbidity. The inclusion of patients with a diagnosis of impulse control disorders not otherwise specified increases the number of patients with any impulse control disorders comorbidity to 22,4%. The most common impulse control disorder was intermittent explosive disorder (15,8%), followed by Pathological Gambling (9.2%). The majority of the sample were men (54%), married (80%), received high school level training (51%), mid-level socioeconomic status (79%), all unemployed (including housewife ) or were retired. In this study, the only significantly different socio-demographic characteristic between patients with a comorbid impulse control disorder and without any impulse control disorder was gender. Whereas only 34.1% of men were diagnosed with at least one lifetime Impulse Control Disorder 8.6% of women were diagnosed as Impulse Control Disorder. The prevalance of conduct disorder childhood were significantly higher in the group with a impulse control disorder. There were no statistically significant difference among the groups interm of attempted suicide, a history of physical illness, and family history of psychiatric illness. Alcohol / substance use disorder rate were found at a prevalance of 17.6% in the group of Impulse Control Disorder, no cases were found in the group without any Impulse Control Disorder.Discussion: The result of this study have shown that one fifth of patients over 60 years in one year period ,had at least one lifetime impulse control disorder. The prevalance rates of impulse control disorders seems to decrease with aging.