Böbrek kanseri hastalarında DR-70' in tümör derecesiyle ilişkisi
THE RELATİON BETWEEN DR-70 AND TUMOR GRADE IN KIDNEY CANCER PATIENTS
  1. Tez No: 912652
  2. Yazar: EREN GÖRKEM KUTLUTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE CAN POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Böbrek kanseri çoğunlukla insidental tanı konan ve yüksek morbidite ve mortaliteyle seyredebilen bir hastalıktır. Çalışmamızdaki amacımız DR-70 proteininin böbrek kanserinde hastalığın derecesi ile arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 69 adet böbrek kanseri ön tanısıyla radikal veya parsiyel nefrektomi yapılan hasta dahil edildi. Çeşitli dahil edilme ve dışlama kriterleri göz önünde bulunduruldu. Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemiyle toplanan serumlarda üreticiye ait yönerge doğrultusunda DR-70 seviyeleri U/mL olarak belirlendi. Böbrek kanseri hastalarında tümör boyutları ve tümör grade'i ile DR-70 seviyesi karşılaştırıldı. DR-70'in böbrek kanserli hastalarda yüksek grade'i öngörme gücü araştırıldı. İstatistiksel analizlerde Mann-Whitney U-testi, negatif ve pozitif prediktif değerleri belirlemek için ki-kare testi kullanıldı. Tümör derecesini öngörmede DR-70 için en uygun kesme değeri receiver operating characteristic (ROC) analizi ile belirlendi. Bulgular: Çalışmaya alınan hastalardan 53'ü (%76,8) erkek iken 16'sı (%23,2) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 58,6±9,3 idi. Patoloji sonucunda tümör boyutu
Özet (Çeviri)
Aim: Kidney cancer is a disease that is mostly diagnosed incidentally and can progress causing high morbidity and mortality. Our aim in our study was to evaluate the correlation between DR-70 protein and the grade of the disease in kidney cancer. Material-Methods: The study included 69 patients who underwent radical or partial nephrectomy with a preliminary diagnosis of kidney cancer. Various inclusion and exclusion criteria were taken into consideration. DR-70 levels in serum collected by the Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method were determined as U/mL in accordance with the manufacturer's instructions. DR-70 levels were compared with tumor size and tumor grade in kidney cancer patients. The predictive power of DR-70 for high grade in kidney cancer patients was investigated. Mann- Whitney U-test was used in statistical analyses, and chi-square test was used to determine negative and positive predictive values. The most appropriate cut-off value for DR-70 in predicting tumor grade was determined by receiver operating characteristic (ROC) analysis. Results: Of the patients included in the study, 53 (76.8%) were male, while 16 (23.2%) were female. The mean age of the patients was 58.6±9.3. According to pathology results, there were 32 patients (46.4%) with tumor sizes