Sıçanlarda ikinci derece yanık modelinde resveratrolün yara iyileşmesine etkisinin araştırılması
Evaluation of the effect of resveratrol on wound healing in the second degree burn model in rats
  1. Tez No: 912676
  2. Yazar: MAİDE ERGEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TABAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş ve Amaç: Yanık hem ölüm hem de sakatlık açısından insanoğlunun hayatında karşılaşabileceği en ciddi fizyolojik ve psikolojik travmalar arasında kabul edilmektedir. Yanık, tedavi ve iyileşme çerçevesinde de pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Resveratrol, içerisinde barındırdığı nitelikleri sayesinde, Uzakdoğu Asya'nın uzun yıllardır kullandığı ilaçlar arasında karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma kapsamında sıçanlarda ikinci derece yanık modeli oluşturularak resveratrolün yanık iyileşmesi sürecine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yaşları 4-6 ay arasında olan, başlangıç ağırlıkları 300-450 g arasında değişen 40 adet Wistar-Albino türü erkek sıçan 4 farklı gruba ayrıldı. Tüm gruplardaki sıçanların sırtları tıraş edilerek 2. derece yanık oluşturuldu. Grup 1, kontrol grubu olup herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmamıştır (n =10). Grup 2'ye mupirosin ile pansuman yapıldı. (n =10). Grup 3'e gümüş sülfadiazin ile pansuman yapıldı (n =10). Grup 4'e resveratrol ile pansuman yapıldı. (n =10). Pansumanlar günlük olarak yenilenip tedavi 14 gün boyunca sürdürüldü. 15. günde tüm gruplardan biyopsi alındı ve sıçanlar sakrifiye edildi. Alınan örnekler, ışık mikroskobu ve elektron mikroskobunda incelendi. Bulgular: Araştırma sonucunda resveratrol uygulanan grupta epitelizasyon, kolajenizasyon ve dermal kolajen dizilimi parametrelerinin daha yüksek olduğu saptandı. Resveratrol uygulanan grupta tüm parametreler normal seyrederken, mupirosin uygulanan grupta dermal fibroblast parametresinde organeller nispeten normal, kolajen parametresinde artmış düzenli olarak saptandı. Deney kontrol grubunda dermal fibroblast parametrelerinde granüllü endoplazmik retikulum sayıca fazla saptandı ve sitoplazmik vakuolizasyon, dermal kolajen parametresinde belirgin bir seviyede artış ve kapiller parametresinde yüksek makrofaj ve mast hücre sayısı belirlendi. Gümüş sülfadiazin ve resveratrol uygulanan gruplarda dermal fibroblast, dermal kolajen ve dermal kapillerler parametrelerinin daha yüksek olduğu izlenmiştir. Sonuç: Yanık iyileşmesinde inflamatuar yanıtın sınırlandırılması iyileşme sürecinde önem arz etmektedir. Çalışmamızda resveratrolün inflamatuar sitokinleri azalttığı ve resveratrol kullanıldığında lenfosit infiltrasyonunun diğer ajanlara göre daha düşük seviyede olduğu saptanmıştır. Bu da resveratrolün antiinflamatuar etkisinin yanık iyileşmesini hızlandırdığını kanıtlamıştır. Buna ek olarak yine resveratrol grubunda kolajenizasyon daha organize halde olması ve deri eklerinin gözlemlenebilir duruma gelmiş olması resveratrolün antiinflamatuar etkinliğinin yanı sıra remodelling aşamasında kolajenizasyon desteklediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Burns are considered among the most serious physiological and psychological traumas that human beings can encounter in terms of both death and disability. Burns come with many problems within the framework of treatment and recovery. Thanks to the qualities it contains, resveratrol is among the drugs that Far East Asia has used for many years. The aim of this study was to examine the use of resveratrol in second-degree burn models in rats. Material and Method: 40 male Wistar-Albino rats aged 4-6 months with an initial weight of 300-450 g were divided into 4 different groups. The backs of the rats in all groups were shaved and a second-degree burn was created. Group 2 was dressed with Mupirocin (n =10). Group 3 was dressed with silver sulfodiazine (n =10). Group 4 was dressed with Resveratrol. (n =10). The dressings were renewed daily and the treatment was continued for 14 days. On day 15, biopsies were taken from all groups and rats were sacrificed. The samples taken were examined under light microscopy and electron microscopy. Results: As a result of the research, it was determined that epithelialization, collagenization and dermal collagen parameters were higher in the group to which resveratrol was applied. While all parameters were normal in the group treated with resveratrol, organelles were relatively normal in the dermal fibroblast parameter and increased regular in the collagen parameter in the mupirocin group; In the control group, the number of dermal fibroblast parameters was very high, and a significant increase in the cytoplasmic vacuolization dermal collagen parameter and macrophage and mast cells were determined near the capillary parameter. It was observed that dermal fibroblast, dermal collagen and dermal capillary parameters were higher in the groups treated with silver sulfodiazine and resveratrol. Conclusion: Limiting the inflammatory response in burn healing is important in the healing process. In our study, it was determined that resveratrol reduced inflammatory cytokines and that lymphocyte infiltration was at a lower level when resveratrol was used compared to other agents. This proved that the anti-inflammatory effect of resveratrol accelerated burn healing. In addition, the fact that collagenization was more organized in the resveratrol group and skin appendages became observable showed that resveratrol supported collagenization in the remodeling phase in addition to its anti-inflammatory activity.