Dönüşümcü liderlik ve işten ayrılma niyeti ilişkisi: İşin anlamlılığının aracılık rolüne yönelik bir araştırma
The Relationship between transformational leadership and intention to leave: A Study on the mediati̇ng role of meaningfulness of work
- Tez No: 912684
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Liderlik, insan topluluklarının ilk organize olduğu dönemlerden itibaren var olan, tarihin her döneminde farklı şekillerde ele alınmış ve uygulanmış bir kavramdır. Organizasyonlarda değişim ve dönüşümü ön plana alan ve yenilikleri destekleyen dönüşümcü liderliğin, çalışanların işten ayrılma niyetini azaltabileceği beklenmektedir. Bu noktada işinde anlam arayışı içerisinde olan çalışan davranışlarının etkisinin incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, dönüşümcü liderliğin çalışanların işten ayrılma niyetleri üzerindeki etkisinde işin anlamlılığının aracı rolünü incelemektir. Çalışmanın, dönüşümcü liderlerin çalışanların işlerini nasıl daha anlamlı hale getirebilecekleri ve bu sayede işten ayrılma niyetlerini nasıl azaltabilecekleri konusunda önemli kazanımlar sağlayabileceği beklenmektedir. Araştırma kapsamında kolayda örnekleme yöntemi ile özel sektörde çalışan 194 katılımcıdan veri toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma verileri; dönüşümcü liderliğin işten ayrılma niyeti üzerinde doğrudan ve negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, çalışanlar tarafından anlamlı olarak değerlendirilen işin ise bu süreçte aracılık etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leadership is a concept that has existed since the early days of human societies and has been addressed and applied in different ways in every period of history. The transformational leadership concept prioritizes change and transformation in organizations, supports innovations, and is expected to reduce employees' intention to leave their jobs. At this point, examining the effect of employee behaviors that seek meaning in their jobs is essential. The primary purpose of this study is to investigate the mediating role of meaningfulness of work in the effect of transformational leadership on employees' intention to leave their jobs. The study is expected to provide essential gains on how transformational leaders can make employees' jobs more meaningful and thus reduce their intention to leave. Within the scope of the research, data was collected from 194 participants working in the private sector using the convenience sampling method. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data. When the research data were examined, it was revealed that transformational leadership had a direct and negative statistically significant effect on the intention to leave. Additionally, it was determined that the job considered meaningful by employees mediates in this process.