Kinematik dalga yaklaşımı kullanılarak prizmatik kanallarda taşkın ötelenmesi
Flood routing in prismatic channels using kinematic wave approximation
  1. Tez No: 912743
  2. Yazar: İREM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN GÜRARSLAN, PROF. DR. ABDULLAH CEM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada giriş hidrografı bilinen bir prizmatik kanal kesitinin çıkış hidrografı, taşkın öteleme yöntemlerinden olan kinematik dalga modeli ile hesaplanmaya çalışılmıştır. Saint-Venant denklemlerinin bazı kabuller yapılarak türetilmiş modellerinden biri olan kinematik dalga modeli, ilgili problem için sonlu fark yaklaşımları kullanılarak MATLAB programı yardımıyla çözülmüştür. Sonuç olarak ele alınan kanal kesiti için çıkış hidrografı hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar literatür sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçların uyumlu olduğu görülmüştür. Kinematik dalga modelinin prizmatik kanallarda taşkın öteleme çalışmalarında uygun sonuçlar verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the outlet hydrograph of a prismatic channel section with known inlet hydrograph is tried to be calculated by kinematic wave model which is one of the flood routing methods. The kinematic wave model, which is one of the models derived from the Saint-Venant equations with some assumptions, is solved for the related problem by mathematical modelling of the linear scheme using finite difference approaches and coding with MATLAB program. As a result, the outflow hydrograph was calculated for the considered channel section. The results obtained were compared with the results of literature. The results were found to be compatible. It was found that the kinematic wave model gives suitable results for flood routing studies in prismatic channels.