The Instability of peace in the Horn of Africa
Afrika Boynuzu'nda barışın istikrarsızlığı
- Tez No: 912746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞUAYİP TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez, Afrika Boynuzundakı barışın istikrarsızlığını araştırmaktadır. Bu bölge, siyasi, sosyal ve ekonomik faktörlerin karmaşık bir etkileşimi ile tanımlanır. Afrika Boynuzu bölgeleri, çatışma ve istikrarsızlık açısından önemli zorluklarla karşı karşıya olup, bu durumu en istikrarsız bölgelerden biri haline getirmektedir. Bölge şu anda Sudan ve Etiyopya'daki iç savaşlardan, Kenya'daki milis ve İslamcı militan faaliyetlerine, Somali'deki Al-Şebab isyanına kadar yüksek düzeyde siyasi şiddet ve istikrarsızlık yaşamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, Afrika Boynuzundakı barış istikrarsızlığının kökenlerini tespit etmek, bölgedeki çatışmaların yönetimi ve çözülmesine yönelik stratejilerle ilgili anahtar araştırma sorularını ele almaktır. Bu çalışma metodolojisi, nitel bir analitik yaklaşım kullanmaktadır. Araştırma, Afrika Boynuzundakı devletlerin tarihi bağlamının incelenmesiyle başlamakta olup, özellikle bu devletlerin jeopolitik konumlanmasına odaklanmaktadır. Tezin ikinci bölümü, çatışma, barış çalışmaları ve uluslararası güvenlik kavramlarına odaklanmakta, Afrika Boynuzundakı çatışma nedenlerinin ve devlet yapılarını çökerten dinamiklerin izini sürmektedir. Ayrıca, çalışma bölgedeki devam eden insani krizlere de değinmektedir. Bu tezi, Afrika Boynuzundakı istikrarsızlığın ele alınmasının, bölgesel aktörler ve uluslararası toplum arasında barış ve uzlaşma taahhüdünü gerektirdiğini ve bu amacın, egemen devletlerin kurulması ve demokratik yönetişimin teşvik edilmesi olduğunu sonucuna varmıştır
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the Instability of peace in the horn of Africa, a region defined by a complex interaction of political, social, and economic factors. The horn of Africa regions faces significant challenges of conflict and instability, making it one of the most unstable regions. The region is currently experiencing high levels of political violence and instability, from the civil conflicts in Sudan and Ethiopia, to militia and Islamist militant activity in Kenya, to the Al-Shabaab insurgency in Somalia. The primary purpose of this research is to identify the root causes of peace instability in the horn of Africa, addressing key research question concerning strategies for managing and resolving conflicts in the region. This study methodology uses a qualitative analytical approach. The research begins with an examination of the historical context of the states in the horn of Africa, with a particular focus on their geopolitical positioning. The second part of the thesis focus on the concepts of conflict, peace studies, and international security, examining the trajectory of various causes of conflict and the collapse of state structures in the horn of Africa. Additionally, the study addresses the ongoing humanitarian crises affecting the region. The thesis concluded that addressing the instability in the horn of Africa requires the commitment of peace and reconciliation among regional actors and the international community for the goal of establishing sovereign states and promote democratic governance.