The effect of Al-Shabaab in Somalia and the region
Somali ve bölgedeki El-Şebaab'ın etkisi
- Tez No: 939418
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Şabab/ Al shabab, Somali ve komşu ülkelerdeki ulusal güvenlik için önemli bir tehdit olmaya devam etmektedir. Özellikle bu militan grubun Doğu Afrika'daki yükselişi ve genişlemesiyle bölgenin istikrarı ve güvenliği tehlikeye girmiştir. Al shabab'ın gerçekleştirdiği terörist saldırılar çok sayıda sivil, hükümet ve askeri cana mal oldu. Somali sınırları içinde ve ötesinde hükümet çıkarlarını hedef alan bu saldırılar, etkilenen ülkelere önemli bir yük getirmiştir. Çeşitli kuruluşların faaliyetlerini kısıtlayarak Şabab'ı ortadan kaldırma çabalarına rağmen, başarı çeşitli nedenlerle sınırlandırılmıştır. Bu çalışma, Şabab'ın faaliyetlerinin Somali ve komşu ülkeleri üzerindeki etkisini değerlendirdi. Amaç, grubun siyasi, ekonomik ve insani etkilerini anlamaktı. Çalışma, konuyu araştırmak için ikincil veriler ve içerik analizi kullanmıştır. Bulgular, Şabab'ın/ Al shabab'ın Somali ve komşuları üzerinde siyasi, ekonomik ve insani etkileri olduğunu doğrulamaktadır. Siyasi olarak grup, ülkede istikrarsızlığa neden olmuş ve bu da istikrarsızlığa ve yönetimde zorluklara katkıda bulunmuştur. Federal hükümetin yönetme yeteneği, hükümet yetkililerine, altyapıya ve sivillere yönelik saldırılar nedeniyle ciddi şekilde etkilenmektedir. Şabab/ Al shabab, Somali'nin ulusal büyümesini yavaşlattı ve yoksulluğu artırdı. Ekonomik etki için grup, işletmeleri ve bireyleri vergilendirip gasp ettiği ve böylece ekonomik büyümeyi etkilediği kritik bölgeleri kontrol eder. Yaygın yerinden edilme, gıda güvensizliği ve sağlık ve eğitime kısıtlı erişim ile El Şabab'ın isyanının önemli insani etkileri vardır. Çatışmanın muazzam göçünün bir sonucu olarak yerinden edilmiş insanlar (iç mekandaki insanlar ) krizi ortaya çıktı. Bu etkiler, Kenya, Uganda ve Etiyopya da dahil olmak üzere Afrika Boynuzu'ndaki komşu bölgelere yayıldı. Şabab'ın ulusötesi tehdidi bu ülkelerde sınır güvenliğini zorlaştırmıştır. Böylece El Şabab, Somali ve bölgede gerçek bir tehdit olmaya devam ediyor. Ülkeyi istikrara kavuşturmak için önemli uluslararası yardıma ihtiyaç var. Bu rapora göre Şabab'a karşı koymak için farklı bir yaklaşıma ihtiyaç var. El Şabab'ın etkisini azaltmak için yönetişimin güçlendirilmesi, ekonomik büyüme, insani yardım sağlanması ve bölgesel işbirliği şarttır. Bu alanlarla ilgili gelecekteki çalışmalardan daha derin içgörüler ve daha iyi çözümler, Somali ve bölgenin uzun vadeli istikrar ve barışa ulaşmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The Al-Shabaab remains a significant threat to national security in Somalia and its neighbouring nations. The stability and security of the region have been jeopardized, particularly with the rise and expansion of this militant group within East Africa. Terrorist attacks perpetrated by Al-Shabaab have claimed numerous civilian, government, and military lives. These attacks, targeting government interests both within and beyond Somalia's borders, have imposed a substantial burden on the affected nations. Despite efforts by various organizations to eliminate Al-Shabaab by curtailing its activities, success has been limited for various reasons. This study evaluated the impact of Al-Shabaab's activities on Somalia and its neighboring countries. The aim was to understand the political, economic, and humanitarian impact of the group. The study used secondary data and content analysis to explore the subject. The findings confirm that Al-Shabaab has political, economic, and humanitarian effects on Somalia and its neighbours. Politically, the group has caused instability in the country, which has contributed to instability and difficulties in governing. The federal government's ability to rule is severely affected due to the attacks on government officials, infrastructure, and civilians. Al-Shabaab has slowed Somali national growth and increased poverty. For economic impact, the group controls critical territory, where it taxes and extorts businesses and individuals, thereby affecting economic growth. With widespread displacement, food insecurity, and restricted access to healthcare and education, Al-Shabaab's insurgency has significant humanitarian effects. An Internal displacement people (IDP) crisis has resulted from the conflict's enormous exodus. These impacts have extended to the neighboring regions in the Horn of Africa, including Kenya, Uganda, and Ethiopia. Al-Shabaab's transnational threat has made border security difficult in these countries. Thus, Al-Shabaab continues to be a real threat in Somalia and the region. There is a need for significant international aid to stabilize the country. A diverse approach is needed to counter Al-Shabaab, according to this report. Strengthening governance, economic growth, humanitarian relief delivery, and regional collaboration are essential to reducing Al-Shabaab's impact. Deeper insights and better solutions from future study on these areas would help Somalia and the region achieve long-term stability and peace.