Schiff bazı türevi yeni kromojenik ligandların sentezi karakterizasyonu ve metal sensör uygulamaları
Synthesis and characterization of novel Schiff base derivative chromogenic ligands and applications as colorimetric metal sensor
  1. Tez No: 912768
  2. Yazar: ISSOUFOU ABDOULAYE AMADOU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL SÖYLEYİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Metal iyonları çok sayıda biyolojik sistemde, çevresel süreçte ve endüstriyel uygulamada önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, bazı metal iyonlarının yüksek seviyelerinin insan sağlığı ve çevre üzerinde olumsuz etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle metal iyonlarının varlığını tespit edebilmek ve izleyebilmek önemlidir. Kimyasal sensörler, metal iyonlarının tespitini kolaylaştırma potansiyeli ile hızla gelişen bir teknolojik alanı temsil etmektedir. Bu çalışmada, kromojenik özellik taşıyan Schiff bazı türevi yeni bir ligand sentezlenmiş ve sentezlenen bileşik spektroskopik tekniklerle karakterize edilmiştir. Daha sonra bileşiğin bazı metal katyonları ile olan kompleksleşme özellikleri incelenmiş ve hangi metale daha çok affinite gösterdiği, kolorimetrik olarak çıplak gözle (naked-eye) ve spektrofotometrik metotlarla incelenmiştir. Bileşiğin Fe3+ metaline hem kolorimetrik hem de spektrokimyasal seçimli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Metal ions play an important role in many biological systems, environmental processes and industrial applications. However, high levels of certain metal ions have been shown to have adverse effects on human health and the environment. Therefore, it is important to be able to detect and monitor the presence of metal ions. Chemical sensors represent a rapidly developing technological field with the potential to facilitate the detection of metal ions. In this study, a new ligand derived from a Schiff base with chromogenic properties was synthesized and the synthesized compound was characterized by spectroscopic techniques. Then, the complexation properties of the compound with some metal cations were investigated and which metal it showed more affinity to was examined colorimetrically by naked-eye and spectrophotometric methods. It was determined that the compound was selective for Fe3+ metal both colorimetrically and spectrochemically.