Acil tıp alanında serbest, açık erişimli tıp eğitiminin (FOAM) yeri
The role of free, open access medical education (FOAM) in the field of emergency medicine
- Tez No: 912786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Emergency Medicine, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Serbest Açık Erişimli Tıp Eğitimi (FOAM), bloglar, podcastler ve çevrimiçi videolar gibi dijital platformlar aracılığıyla klinisyenler arasında bilgi alışverişini kolaylaştıran yenilikçi bir yaklaşımdır. Özellikle acil tıp alanında yaygınlaşan FOAM, erişim sorunlarını çözerek ve interaktif öğrenmeyi teşvik ederek geleneksel eğitim yöntemlerine dinamik bir alternatif sunmaktadır. Gereç-ve-Yöntem Acil tıp alanında öğretim üyeleri, uzmanlar ve asistanlar arasında FOAM'a yönelik farkındalık, bilgi ve tutumlarını değerlendirmek amacıyla kesitsel bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların FOAM kullanımı, tercihleri, erişim yolları ve içerik güvenilirliğine ilişkin algıları incelenmiştir. Demografik faktörler ile FOAM kullanım davranışları arasındaki ilişkiler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların FOAM kaynaklarına yüksek farkındalık ve kullanım oranlarına sahip olduğu belirlenmiştir. Erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı temel avantajlar olarak belirtilirken, içerik güvenilirliği ve standart kalite kontrol mekanizmalarının eksikliği önemli endişeler arasında yer almıştır. Ünvan ve yabancı dil yeterliliği gibi faktörlerle FOAM kullanım davranışları arasında anlamlı ilişkiler gözlemlenmiştir. Tartışma: FOAM'ın erişilebilirliği, özellikle kaynakların sınırlı olduğu bölgelerde tıp eğitimine önemli katkılar sağlamaktadır. Ancak, standartlaşmış kalite kontrol mekanizmalarının olmaması, akademik bağlamda aktarılan bilginin doğru ve tarafsız şekilde sunumuna yönelik sorunlar yaratmaktadır. Çalışma, güvenilirliği artırmak için yapılandırılmış kalite güvencesi sistemlerinin entegre edilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Sonuç: FOAM, geleneksel yöntemleri tamamlayan, erişilebilir ve ilgi çekici kaynaklar sunarak tıp eğitimine önemli katkılar sağlamaktadır. Güçlü kalite standartlarının oluşturulması, aktarılan bilginin doğru ve tarafsız şekilde sunumuna yönelik kaygılarını gidermeye ve FOAM'ın akademik eğitim programlarına entegrasyonunu kolaylaştırmaya katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Free Open Access Medical Education (FOAM) is an innovative approach that facilitates knowledge exchange among clinicians through digital platforms such as blogs, podcasts, and online videos. Particularly popular among emergency medicine practitioners, FOAM offers a dynamic alternative to traditional education methods, addressing accessibility challenges and promoting interactive learning. Materials-and-Methods: A cross-sectional survey was conducted among emergency medicine educators, specialists, and trainees to assess their awareness, knowledge, and attitudes toward FOAM. Data were collected on FOAM usage, preferences, accessibility, and the perceived reliability of its content. Statistical analyses examined correlations between demographic factors and FOAM utilization behaviors. Results: Participants demonstrated high awareness and usage of FOAM resources, citing accessibility and ease of use as primary benefits. However, concerns about content reliability and the absence of standardized quality control methods were prevalent. Notable relationships were observed between professional titles, foreign language proficiency, and FOAM usage patterns. Discussion: FOAM's accessibility makes it a valuable tool for medical education, especially in low-resource settings. However, its non-standardized quality control poses challenges to its credibility in academic contexts. The study highlights the need for integrating structured quality assurance mechanisms to enhance trust and utility. Conclusion: FOAM significantly contributes to medical education by supplementing traditional methods with readily accessible, engaging resources. Establishing robust quality standards could further enhance its integration into formal medical training programs, addressing reliability concerns and broadening its academic acceptance.