Seramik malzemeli mimari heykellerin günümüz heykel sanatında kullanımı ve uygulamalar
Use and applications of architectural sculptures with ceramic materials in today's sculpture art
- Tez No: 912794
- Danışmanlar: DOÇ. METİN ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, modern heykel sanatında seramik malzemeli mimari heykellerin, ilk örneklerinden, günümüze kadar geçen sürede belgelenmiş örneklerinin araştırılması amaçlanmıştır. Tarih boyunca insanlar yaşam tarzlarını, inançlarını ve duygularını ifade etmek için birçok farklı sanat türünü kullanmışlardır. Bu süreçte sanatlar da değişime uğramış, günümüze kadar pek çok farklı görev ve anlam yüklenmiştir.“Gerek figüratif gerekse soyut olarak heykel sanatı ile ilgili değerlendirilen ve seramik malzeme ile ortaya konan yapıtlar üç boyutlu özelliği taşıyorsa heykel sanatı ile doğrudan ilişkilendirilmektedir”(Özel, 2007, s.173). Bu nedenle seramik sanatının en yoğun ilişkisi ve etkileşimi heykel sanatıyladır. İnsanoğlunun alet kullanma yeteneği ile başlayıp, yüzyıllar boyunca sürüp giden sanat tutkusu, araştırma ve yaratma isteği, seramik ve heykel sanatını günümüzdeki seviyesine ulaştırmıştır. Heykel, seramik ve mimari gibi sanatlar bu süreçte oluşarak tasarlanmış ve gelişerek varlıklarını sürdürmüşlerdir. Bugün seramik sanatı içerisinde de görülen bu değişim, seramik heykel adı altında, geleneksellikten çıkarak, çağdaş sanat arasına girmiştir. Sözü edilen değişim; sanat olgusunun yaygınlaşmasından, seramik sanatındaki sanatsal gelişmelerin yanı sıra teknolojik ve teknik gelişmelerin artmasından kaynaklanmıştır. Bu yeni yapılanmadan doğan ve seramik malzemeden yapılan heykele“seramik heykel”denir (Sevim, 1994, s.12). Antik çağlardan günümüze kadar yapılan seramik heykellere, yalnızca yapıldıkları malzemenin özelliklerini belirtmek için seramik adı verilmektedir. Seramik heykel günümüzde günlük hayatımızın bir parçası haline gelmiş, hem iç hem de dış mekânlarda sanat objesi olarak kullanılmıştır. Dünyada ve Türkiye'de üretilen seramik heykeller, seramik sanatının işlevsel bir sanat olarak kabul edilmesi nedeniyle ilk başlarda geniş kabul görmemiştir. Ancak dünyada ve Türkiye'de sanat kültürünün artması ve seramik heykel sanatının kararlı gelişimi onun bir sanat eseri olarak kabul edilmesini sağlamıştır. Sanat kültürünün toplum ve seramik sanatçıları tarafından yükselişi, seramik heykelin kabul edilmesinde büyük rol oynamıştır. Bu Çalışma heykel ve seramik açısından önemli sayılıyor; Günümüz modern heykel sanatında seramik malzeme kullanılarak mimari heykellerin yaratılması, dünya çapındaki ve yurt dışındaki sanatçıların eserleri perspektifinden anlatılacak tarihsel bir gelişim sürecinden gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the documented examples of architectural sculptures with ceramic materials in modern sculpture art, from the first examples to the present day. Throughout history, people have used various arts to express their lifestyles, beliefs and emotions. In this process, the branches of art have undergone changes and carried various tasks and different meanings as they reached the present day.“Works that are considered to be related to the art of sculpture, both figuratively and abstractly, and created with ceramic materials, are directly associated with the art of sculpture if they have a three-dimensional feature”(Özel, 2007, s.173). For this reason, ceramic art has its most intense relationship and interaction with sculpture art. The passion for art, the desire to research and create, which started with human beings' ability to use tools and continued for centuries, has brought the art of ceramics and sculpture to its current level. Arts such as sculpture, ceramics and architecture were formed, designed and continued to develop and exist in this process. This change, which is also seen in ceramic art today, has moved away from tradition and entered contemporary art under the name of ceramic sculpture. The change in question; It resulted from the spread of the art phenomenon, artistic developments in ceramic art as well as the increase in technological and technical developments. The sculpture resulting from this new structure and made of ceramic material is called“ceramic sculpture”(Sevim, 1994, s.12). Since ancient times, ceramic sculptures have been called simply ceramics to indicate the properties of the material from which they are made. Ceramic sculpture, which has entered our daily life today, is used as art objects in interior and exterior spaces. Ceramic sculptures produced in the world and in Turkey were not widely accepted at first because ceramic art was considered a functional art. However, the increase in art culture in the world and in Turkey and the determined development of ceramic sculpture art have enabled it to be accepted as a work of art. The rise of art culture by society and ceramic artists played a major role in the acceptance of ceramic sculpture. This work is thought to be important in terms of sculpture and ceramic art; The production of architectural sculptures with ceramic materials in today's modern sculpture art from the historical development process will be explained in the light of the works of local and foreign artists.