Hicrî II. asrın sonuna kadar Hîre şehri
The city of Hira until the end of the 2nd century ah
  1. Tez No: 912795
  2. Yazar: MAHMUT ESMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAHFUZ SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
“Hicrî II. Asrın Sonuna Kadar Hîre Şehri”adlı çalışmada, Hîre şehrinin Hicrî II. asrın sonuna kadarki fiziki yapısı, siyasî tarihi, kültürel yapısı, ilmî ve dinî hayatı ile iktisadî yapısı incelenmektedir. Çalışmanın temel amacı, İslam medeniyetinin gelişim sürecine Hîre şehrinin katkısının ne olduğunu belirlemektir. Bu amaçla ele alınan çalışma ile Hîre şehrinin sahip olduğu kültürel ve ilmî mirasın, İslam medeniyetine aktarımının tespit edilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla ilk olarak okuyucunun zihninde bir tasavvur oluşturmak amacıyla şehrin siyasî tarihi ele alınmıştır. Daha sonra mimarî özellikleriyle beraber şehrin kültürel, ilmî, edebî, yazı, eğlence, dinî ve iktisadî hayatı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study titled“The City of Hira Until the End of the 2nd Century AH”examines the physical structure, political history, cultural, scientific and religious life, as well as the economic structure of the city of Hira until the end of the 2nd century AH. The main objective of the study is to determine the contribution of the city of Hira to the development process of Islamic civilization. In this regard, the study focuses on identifying the cultural and scientific heritage of Hira and its transmission to Islamic civilization. To achieve this goal, the political history of the city is initially discussed to provide a conceptualization in the reader's mind. Subsequently, the cultural, scientific, literary, writing, entertainment, religious, and economic aspects of the city are examined, along with its architectural features.