Qualitative analysis of influencers' experiences of Instagram
Influencer'ların Instagram deneyı̇mlerı̇nı̇n nı̇tel analı̇zı̇
- Tez No: 912838
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ, DR. DERYA ÖZBEK ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Değişen dünya düzeniyle birlikte, sosyal medya kullanımının yaygınlaşması ve bunun sonucunda ortaya çıkan“influencer”lık kavramı insanların hayatlarında çeşitli etkiler yaratmaktadır. Bu nedenle bu çalışma, bu etkiyi yaratan grup olan influencerların sosyal medyadaki deneyimlerine ve ilişkilerine dair içgörüyü Instagram bağlamında elde etmeyi amaçlamaktadır. Çalışma temel olarak influencer olma kavramının ne anlama geldiğini ve influencerların bu deneyimleri nasıl yorumladıklarını anlamaya odaklanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, amaca yönelik oluşturulan örnekleme tekniği ile altı katılımcılara ulaşılmış ve bu katılımcılarla toplamda on bir yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda üç ana tema ortaya çıkmıştır; bu temalar (1) İn-Flu Olmak: Kariyerin Başlangıcında Diğer Influencer'ları İdolleştirmek ve Taklit Etmek, (2) Influencer Olmak İçin Motivasyon Kaynağı ve Pekiştireçler ve (3) Madalyonun Öteki Yüzü: Sosyal Medya Deneyimine İlişkin Duyulan Rahatsızlıklar ve Bu Deneyimle İlgili Bilinmeyenler. Ortaya çıkan temalar ilgili literatür bağlamında tartışılmış ve çalışmanın literatüre yapmış olduğu klinik katkılar da dahil edilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the changing world order, the widespread use of social media and the resulting concept of being an influencer have various impacts on people's lives. For this reason, this study aims to obtain insight into the experiences and relationships of influencers, who are the groups that create this huge impact, on social media in the context of Instagram. The study focuses mainly on understanding the meaning of the concept of being an influencer and how influencers interpret these experiences. Following this purpose, six participants were contacted through the purposive sampling technique and a total of eleven semi-structured interviews were conducted with these participants. Interpretative Phenomenological Analysis was used for analyzing the data. As a result of this study, three superordinate themes emerged. These themes are (1) Being In-Flu: Idolizing and Imitating Other Influencers at the Onset of Career, (2) Source of Motivation and Reinforcements for Becoming an Influencer, and (3)The Reverse Side of the Coin: Discomforts of and Unknowns About Social Media Experience. The emerging themes are discussed in the context of the relevant literature and the clinical contributions of this study to the literature are described.