6.sınıf ses ve özellikleri ünitesinin REACT stratejisi ile öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına, fene yönelik tutumlarına ve yaratıcılık düzeylerine etkisi
The Effect of teaching the 6th grade sound and properties unit using the REACT strategy on students' academic achievements, attitudes towards science and creativity levels
  1. Tez No: 912857
  2. Yazar: KADİR ULAŞ TEKMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada 6. sınıf“Ses ve Özellikleri”ünitesinin REACT stratejisi ile öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına, fene yönelik tutumlarına ve yaratıcılık düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Manisa Turgutlu ilçesindeki devlet okullarının 6.sınıfında öğrenim gören 46 (25 deney grubu, 21 kontrol grubu) ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama amacıyla Ses ve Özellikleri Başarı Testi (SÖBT), Fen Bilimleri Dersine Yönelik Tutum Ölçeği (FBTÖ) ve Yaratıcı Düşünme Becerileri Ölçeği (YDBÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizi için bağımsız örneklem t testi,bağımlı örneklem t testi ve ANCOVA analizi yapılmıştır. SÖBT ön testinde gruplar arasında anlamlı farklılık görülmüş (p.05).
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of teaching the 6th grade“Sound and Its Properties”unit with the REACT strategy on students' academic achievement, attitudes towards science and creativity levels. Quasi-experimental design, one of the quantitative research designs, was used in the study. The sample of the study consisted of 46 (25 in the experimental group, 21 in the control group) secondary school students studying in the 6th grade of public schools in Turgutlu district of Manisa. Sound and Characteristics Achievement Test (SÖBT), Attitude Scale Towards Science Course (ATS) and Creative Thinking Skills Scale (CTSS) were used for data collection in the study. Independent sample t-test, dependent sample t-test and ANCOVA analysis were performed for the analysis of the data. There was a significant difference between the groups in the SÖBT pre-test (p.05).