Ortaokul ses ve özellikleri ünitesinin öğretiminde artırılmış gerçeklik uygulamalarının etkisinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of the effect of augmented reality applications in the teaching of secondary school sound and features unit in terms of some variables
- Tez No: 870744
- Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmanın amacı,“Ses ve Özellikleri”ünitesinde artırılmış gerçeklik teknolojisi kullanımının 6.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, öğrenilen bilgilerin kalıcılığına, kavram yanılgılarına, fen öğrenmeye yönelik öz yeterlilik algılarına, teknolojik farkındalık düzeylerine ve sosyal becerilerine etkisini incelemektir. Karma yöntem araştırma desenlerinden biri olan sıralı açıklayıcı desene göre tasarlanan araştırmanın nicel boyutu yarı deneysel desende gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Marmara bölgesinin orta ölçekli bir ilin merkez ilçesinde yer alan iki devlet okulunda öğrenim gören 160 altıncı sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Nicel veriler“Akademik Başarı Testi”,“Kavramsal Anlama Testi”,“Fen Öğrenmeye Yönelik Öz yeterlilik Ölçeği”,“Sosyal Beceri Ölçeği”ve“Teknolojik Farkındalık Ölçeği”, nitel veriler ise araştırmacılar tarafından hazırlanan görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde tekrarlı ölçümler ANOVA, bağımlı ve bağımsız gruplar t-testi, betimsel analiz, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yapılmıştır. Artırılmış gerçeklik uygulamalarının 6.sınıf fen bilimleri dersinde öğrencilerin akademik başarılarını, kavramsal anlama düzeylerini, fen öğrenmeye yönelik öz yeterlilik ve teknolojik farkındalık düzeylerini geliştirme ve akademik başarıda kalıcılığı sağlama açısından MEB'in öngördüğü mevcut öğretim yönteminde daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of the use of augmented reality technology in the“Sound and Its Features”unit on 6th grade students' academic achievements, permanence of learned information, misconceptions, self-efficacy perceptions for science learning, technological awareness levels and students' social skills. The quantitative dimension of the research, which was designed according to the sequential explanatory design, which is one of the mixed methods research designs, was carried out in a quasi-experimental design. The study group of the research consisted of 160 sixth grade students studying in two public schools located in the central district of a medium-sized city in the Marmara region. Quantitative data were collected by“Academic Achievement Test”,“Conceptual Comprehension Test”,“Self-Efficacy Scale for Learning Science”,“Social Skills Scale”and“Technological Awareness Scale”, and qualitative data were collected by the interview form prepared by the researchers. Repeated measures ANOVA, dependent and independent groups t-test, descriptive statistics were used in the analysis of quantitative data, while content analysis was used in the analysis of qualitative data. It has been observed that augmented reality applications are more effective than the current teaching method prescribed by the Ministry of Education in terms of improving students' academic achievements, conceptual understanding levels, self-efficacy and technological awareness levels for science learning and ensuring permanence in academic success in the 6th grade science course.