Fibromiyaljide hormonal değişiklikler
Hormonal changes in fibromyalgia
  1. Tez No: 91288
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ BAYAZIT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ AKKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
39 vn. ÖZET Bu çalışma, FM'nin etiyolojisinde nörohormonal değişikliklerin rolünü araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, ACR'nin 1990 yılında yayınladığı FM tam kriterlerini dolduran FM'li 60 kadın hasta ve sağlıklı 40 kadın gönüllü alındı. Hasta ve kontrol gruplarının yaş ortalamaları benzerdi. Çalışmaya alman FM'li hasta ve kontrol gruplarına, standart bir form dolduruldu. Hasta ve kontrol gruplarının anksiyete ve depresyon skorları, BAE ve BDE ile değerlendirildi. Depresyon ve/veya anksiyete tanılarının konulabilmesi amacıyla, bütün hasta ve kontrollerden psikiyatri konsültasyonu istendi. Premenapozal dönemde olan FM'li 28 kadın hasta ve 20 sağlıklı kontrolden, adetlerinin başladığı günden itibaren 3. gün kan örnekleri alındı. Bütün hasta ve kontrollerde, serum sT3, sT4, TSH, PRL, östradiol, FSH, LH düzeylerine bakıldı. Kontrol grubuna oranla FM'li hastalar, istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek BAE ve BDE skorlarına sahiptiler. Psikiyatri konsültasyonları sonucunda FM'li 60 hastanın 19 tanesine (% 31,7) anksiyete tanısı, 8 tanesine (% 13,3) depresyon tanısı konuldu. Kontrol grubundan 2 kişiye (% 5) anksiyete tanısı kondu. Kontrol grubunda depresyon tanısı alan olmadı. FM'li hasta ve sağlıklı kontroller arasında, hem anksiyete, hem de depresyon tanılan açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. FM'li 60 hasta ve sağlıklı 40 kişiden oluşan kontrol grubunda, serum sT3, sT4, TSH, PRL düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Premenapozal dönemde olan FM'li 28 hasta ve sağlıklı 20 kadından oluşan kontrol grubunda serum östradiol, FSH, LH düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Menapozda olan FM'li 32 hasta ve sağlıklı 20 kadından oluşan kontrol grubunda, serum östradiol, FSH, LH düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. FM'li hastalarda serum östradiol düzeylerinin sağlıklı kontrollere göre farklı olmaması, muhtemelen bu hastalardaki kas östrojen reseptörleri ile ilgili bir patolojiyi akla getirmektedir. Daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
40 Vffl. SUMMARY The aim of this study is to investigate the role of neurohormonal changes about the etiology of fibromyalgia. Sixty female patients with fibromyalgia according to the American Collage of Rheumatology (ACR) classification criteria (1990) and forty healthy volunteers were studied. All patients fullfilled the original ACR criteria. The age of both patients and controls was similiar. All patients and controls were studied by standard clinical protocol. Current symptoms of depression and anxiety were assessed using the Beck Depression Inventory (BDI) and Beck Anxiety Inventory (BAT) respectively. All patients and controls were consulted by a psychiatrist to diagnose depression and anxiety. Blood samples of premenopausal twentyeight patients and twenty controls were taken at the time of third day of their mensturations. In all patients and controls we studied plasma freeT3, freeT4, TSH, Prolactin, estradiol, FSH, LH profiles. Compared to the normal controls, the patients with fibromyalgia displayed statistically significant higher BAI and BDI scors. As a result of psychiatric consultation, 19 of 60 (%31,7) and 8 of 60 (%13,3) patients with fibromyalgia were diagnosed as anxiety and depression, respectively. Two persons of control groups (%5) had anxiety. Nobody of control groups had depression. There was statistically significant difference in both depression and anxiety diagnosis between fibromyalgia patients and healthy controls. Statistically no significant difference arose between plasma levels of fT3, fT4, TSH and prolactin between 60 patients with fibromyalgia and 40 healthy controls. There was not statistically significant difference between the levels of plasma estradiol, FSH, LH between premenopausal 28 patients with fibromyalgia and 20 healthy controls. There was also statistically significant no difference betweeen levels of plasma estradiol, FSH, LH between menopausal 32 patients with fibromyalgia and 20 healthy controls.41 The levels of plasma estradiol in patients with fibromyalgia compared to healthy controls were not different. We think that probably fibromyalgia patients may have muscle estrogen receptors abnormalities. Further studies should elucidate the muscle estrogen receptors abnormalities in fibromyalgia.