Deneysel immün cevap esnasında kan hormon düzeylerindeki değişiklikler
Changes in blood hormone levels during the experimental immune response
  1. Tez No: 91289
  2. Yazar: AHMET KOYU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SADETTİN ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
44 6-ÖZET Bu araştırmada deneysel olarak oluşturulmuş immün cevap esnasında serum hormon düzeylerindeki değişiklikleri belirlemeyi amaçladık. Çalışma 1400±50 gr ağırlığında beş aylık Yeni Zelanda ırkı 32 erkek tavşan üzerinde, Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalında gerçekleştirildi. Araştırmada kullanılan tavşanlar önce 16'sı deney 16'sı kontrol grubu olmak üzere iki ana gruba ayrıldı. İlk grup intraperitoneal 5ml koyun eritrosit süspansiyonu enjekte edilerek immunize edildi. Kontrol grubuna ise aynı gün 5ml intraperitoneal serum fizyolojik (% 0,9 NaCl ) enjekte edildi. Immunize ve kontrol gruplarındaki tavşanlardan, uygulamadan sonra 3. 5. 7. ve 10. günlerde kan örnekleri alındı. Bu kan örneklerinde IgG, IgM, total lenfosit sayımı ve hormon ölçümleri (kortizol, prolaktin büyüme hormo nu, tiroksin) yapılarak aralarındaki ilişkiler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
45 7-SUMMARY Iıı this study, we aimed to identify the changes in the hormone levels of serum, during in vivo obtained immune response. This study was performed at Süleyman Demirel University Faculty of Medicine, Physiology Department on 32 New Zealand white rabbits which were five months old and weigh 1400 ± 50 gr.'s each. First the rabbits were divided into two groups. One group contained 16 rabbits which were immu nized by intraperitoneal injection of 5ml sheep red blood cells suspension. The other group contained 16 rabbits which were injected 5ml 0,9 % NaCl intrap- eritoneally. Blood samples that obtained on 3rd, 5th, 7,h and 10th days from the rabbits of both groups were examined we measured the levels of IgG, IgM, hormones (Cortisol, prolactin, growth hormone, thyroxin (freeT4) and number of total lymphocytes. Then the interactions between the parameters were ana lyzed.