Fibromiyalji sendromlu hastalarda nörohormonal disfonksiyon
The relation between hormonal levels and clinical symptoms at fibromiyalgia syndrome patients
- Tez No: 156804
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL JALE SARAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
57 ÖZET Amaç: Fibromiyalji kronik ve yaygın kas-iskelet ağrısı, tutukluk ve karakteristik hassas noktalarla karekterize, eklem dışı romatizma! hastalıklardan biridir. Fibromiyaljinin etyopatogenezi halen tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı fibromiyalji sendromlu hastalarda serum hormon değerlerim ve hormon değerleri ile klinik semptomlar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Metod: Kontrol grubu olarak alman 30 sağlıklı birey ve Amerikan Romatoloji Kolleji kriterlerine göre fibromiyalji tanısı konan 80 hastada serum GH, LH, FSH, Östrojen, Progesteron, Prolaktin, DHEAS değerleri araştınldı. Semptomlann şiddeti Likertskalasıyla ölçüldü. Bulgular: Fibromiyaljili hastalar ile kontrol grubunun serum LH, FSH, GH, Prolaktin, östrojen, progesteron değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı ( p > 0.05). Hasta grubunda DHEAS değeri, kontrol grubunun serum DHEAS değerleri ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı düşüktü (pO,05). DHEAS düzeyi ile ağnnm süresi arasında anlamlı korelasyon mevcuttu (n0,307,p
Özet (Çeviri)
58 ABSTRACT Objective: Fibromyalgia is a form of nonarticular rheumatism characterized by chronic and widespread muskuloskeletal aching and stiffness accompanied by exaggerated tenderness on palpation at ehracteristic sites, called tender points. The etiology and pathogenesis, however, is incompletely understood. The aim of this study is to investigate relation between hormonal levels and clinical symptoms at fibromiyalgia syndrome patients. Methods: Serum Growth haormone (GH), Folicle stimulating hormone (FSH), Luteinizing hormone (LH), Estradiol, Progesterone, Prolactin, Dehydroepiandrosterone sulphate (DHEAS) levels of control group contain 30 healty volunteers and 80 fibromiyalgia patients according to the American Colloge of Rheumatology criteria were researched. Severity of illnes was measured to Likert scale.