Beyond the screen: Impact of gaming experience 3d spatial visualization skills and navigational strategies
Ekranın ötesinde: Oyun deneyiminin 3 boyutlu mekansal görselleştirme becerileri ve navigasyon stratejileri üzerindeki etkisi
- Tez No: 912885
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY ZEYNEP KARADÖLLER ASTARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, video oyun deneyimi, mekânsal algı, navigasyon stratejileri ve çok modlu dil kullanımı arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Çalışmada kırk altı lisans öğrencisi katılımcı olarak yer almıştır. Tüm katılımcılar, oyun deneyimi seviyelerine göre üç gruba ayrılmıştır: düşük (0-3 yıl arası deneyim), orta (3-7 yıl arası deneyim) ve yüksek (7 yıl üzeri deneyim). Mekânsal algıyı değerlendirmek adına katılımcılar Yön Bulma Stratejileri Anketi ve Uzamsal Görselleştirme Testini tamamlamış, çok modlu dil kullanımı ise rota tarifi görevi ile değerlendirilmiştir. Katılımcıların rota tarif süreçleri kaydedilmiş, daha sonra kodlanarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar oyun deneyimi ve 3D görselleştirme becerileri arasında anlamlı bir ilişki ortaya koymuştur. Yüksek deneyime sahip oyuncular düşük deneyime sahip oyunculara kıyasla anlamlı bir şekilde daha yüksek performans sergilemiştir. Ancak, oyun deneyimi ile 2D görselleştirme becerileri, navigasyon stratejileri ve çok modlu dil kullanımı arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Bu bulgular oyun deneyiminin etkilerinin, mekânsal algının içsel işlenme süreçleriyle sınırlı olduğunu ve çok modlu dil kullanımı gibi dışsal ve iletişimsel süreçlere aktarılamadığını ortaya koymaktadır. Son olarak, çalışma oyunların mekânsal algı gibi süreçleri geliştirmek için potansiyel bir öğrenme aracı olarak değerlendirilebileceğini öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explored the relationship between video game experience, spatial cognition, and multimodal language use during a route description task. The study included forty-six undergraduate students who were categorized into three groups based on their level of gaming experience: low (0 to 3 years of experience), medium (3 to 7 years of experience), and high (7+ years of experience). Spatial cognition was assessed by a spatial visualization test (2D and 3D sub-scales) and a navigational strategy test (egocentric, survey-based and procedural sub-scales) while the multimodal language use was evaluated with a route description task. Results revealed a significant relationship between gaming experience and 3D visualization skills with experienced players outperforming the less experienced players. However, no relationship was observed between 2D visualization skills, navigational strategies, or spatial language use (both for speech-only and multimodal conditions). The results highlight the domain-specific effects of the gaming experience since the enhancing effects only to be limited to the internal processing of spatial understanding rather than external communicative outputs. Thus, it is suggested that gaming experience gives a base to foster abilities such as mental rotation or spatial visualization, this does not necessarily translate into multimodal language use.