Kronik ürtikerde otolog serum deri testinin tanıdaki önemi
The Importance of autologous serum skin test in the diagnosis of chronic urticaria
  1. Tez No: 91293
  2. Yazar: MÜGE HIZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Son yıllarda kronik ürtiker patogenezinde otoimmünitenin de rolü olduğu öne sürülmüştür. Şiddetli kronik ürtiker olgularının çoğunda, intradermal otolog serum injeksiyonlarının, ani tipte eritem ve ödem yanıtına neden olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada; kronik ürtikerli hastalarda, sağlıklı kontrollerde, Tip I Diabetes Mellitus hastalarında otolog serum injeksiyonu yönteminin sonuçlarını karşılaştırmak ve kronik ürtikerli hastalarda otolog serum deri testi pozitifliğinin tiroid hastalıkları ile ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Kronik ürtikerli 50 hastanın 26'sında otolog seum deri testi pozitif sonuçlanmıştır. Otolog serum deri testi, kronik ürtikerli hastalarda, sağlıklı kontrol ve Tip I Diyabetes Mellitus hastalarına göre anlamlı oranda daha fazla pozitif saptanmıştır. Otolog serum deri testinde hasta serumu injekte edilen bölgedeki eritemli papülün enine boyuna çap ortalaması, serum fizyolojik bölgesindekine göre 2 mm'den fazla, 5 mm'den fazla ve eritemli papül alanı serum fizyolojik bölgesine göre 50 mrtf'den fazla olduğunda test pozitif kabul edilebilmektedir. Bu üç farklı kritere göre pozitiflik oranları arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Tiroid otoantikoru olan hastaların, otolog serum deri testi pozitif kronik ürtikeriiler grubunda toplandığına dair veriler mevcuttur. Otolog serum deri testi pozitif ve negatif olan hastalar arasında tiroid otoimmünitesi (antitiroglobulin ve/veya antimikrozomal antikor pozitifliği) açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE IMPORTANCE OF AUTOLOGOUS SERUM SKIN TEST IN THE DIAGNOSIS OF CHRONIC URTICARIA In recent years, It has thought that autoimmunity also had the role in the pathogenesis of chronic urticaria. It was shown that intradermal autologous serum injections leaded to immediate erythema and oedema responses. The objectives of this study were the comparison of the autologous serum skin test (OSST) results in chronic urticaria, Type I Diabetes Mellitus patients and healty controls, and whether the positiveness of the OSST associated to thyroid autoimmunity or not. The OSST was positive 26 out of 50 chronic urticaria patients. Positive OSST was identified in higher rates in chronic urticaria patients with respect to healty controls and Type I Diabetes Mellitus patients. If the mean diameter (length + width / 2) of the erythematous papule on the patient's serum injection site was more than 2 mm or 5 mm or the area of erythematous papule was more than 50 mm2 than the one in serum physiologic injected region, OSST could be accepted as positive. Although, we compared OSST positiveness rates according to these different criteria. We could not find significant difference between these criteria. There were some reports, show the patients with OSST positive clustered in the patient group who have thyroid autoantibodies. There was no difference in terms of thyroid autoimmunity between the patients with positive and negative OSST. 39