Liken planuslu hastalarda Diabetes mellitus, Hepatit B, Hepatit C sıklığının retrospektif olarak araştırılması
Retrospective investigation of the frequency of Diabetes mellitus, Hepatitis and Hepatitis C at patients with Lichen planus
  1. Tez No: 386650
  2. Yazar: DENİZ ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Amaç: Liken planus, deri ve deri eklerini etkileyebilen inflamatuar bir dermatozdur. Liken planus tanısıyla takip edilen hastalarda diabetes mellitus, hepatit C, hepatit Bgibi hastalıkların rutin olarak araştırılmasının gerekli olup olmadığı ile ilgili yorum yapılması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Kliniği'nde 2008-2013 yılları arasında histopatolojik ve klinik olarak LP tanısı konulan ve bu tanı ile izlenen hastalara ait bilgisayar kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Hastaların 86'si (%64) kadın, 48'i (%36) erkek idi; kadın erkek oranı yaklaşık 1.8 olarak bulundu.Çalışmamızdaki LP' li hastaların anti-HCV pozitiflik oranı %1.5; HbsAg pozitiflik oranı %4.5; DM oranı %17.9 olarak bulundu. Sonuç: Çalışmamızda liken planus ile diabetes mellitus, hepatit B ve hepatit C arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Çalışma sonuçlarındaki farklılıklar nedeniyle ülkemizde ve dünyada benzer çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Lichen planus is an inflammatory dermatosis that affects skin and skin appendages. It was aimed to make interpretation on the necessity of routine investigation of diabetes mellitus, hepatit C, hepatit B at patients with Lichen Planus. Material and method: Records of the patients who were diagnosed Lichen planus hispatologically and clinically and followed at the Dermatology department of Cukurova University Medicine Faculty between 2008 and 2013 were investigated retrospectively. Findings: There were 86 (64%) female and 48 (36%) male patients. It was found that the female-male rate is 1.8. In the current study, it was found that anti-HCV positivity rate of the patients with LP is 1.5%; their HbsAg positivity rate is 4.5%; DM rate is 17.9%. Result: In the study, it was found that there is no significant relationship between lichen planus and diabetes mellitus, hepatit B and hepatit C. Due to the differences between the results of study, it is needed to similar studies at our country and the world.