The Mediating role of value congruence on the relationship between work-life balance and employee retention: A Research in the hospitality industry
İş yaşam dengesi ile çalışanların işte tutunması arasındaki ilişkide değer uyumunun aracılık rolü: Konaklama sektöründe bir araştırma
  1. Tez No: 912939
  2. Yazar: MOHAMMED MOHAMMED KUNDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CEMİL ULUKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez çalışması, iş-yaşam dengesinin (İYD) hem olumlu hem de olumsuz boyutlarının, turizm ve konaklama sektöründe çalışanların değer uyumu ve kalıcılığı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, iş-yaşam dengesi özellikleri ile çalışanı işte tutma arasında potansiyel bir aracı olarak değer uyumunu, işte kalma ile ayrılma niyetini birbirinden ayırarak incelemektedir. Tesadüfi olmayan örnekleme tekniği kullanılarak 528 konaklama çalışanından veriler toplanmış ve AMOS ve SPSS yazılımıyla Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, İYD'nin dört boyutunun da işten ayrılma niyetiyle bağlantılı olduğunu, bununla birlikte, işte kalma niyetinin yalnızca kişisel yaşamın işe müdahalesi ve işin kişisel yaşamı geliştirmesi boyutlarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir: Değer uyumu, İYD'nin olumlu yönleriyle pozitif yönde ilişkilidir ve İYD'nin bu olumlu yönleri ile işte kalma niyeti arasındaki ilişkide aracı olarak işlev görür., Bununla birlikte ayrılma niyetiyle ilişkili değildir. Bulgular, ayrıca, değer uyumunun işte kalma niyetini olumlu yönde etkilerken, işten ayrılma niyetini anlamlı bir şekilde etkilemediğini göstermektedir. Bu çalışma, konaklama işletmesi yöneticilerine İYD'yi ve değer uyumunu geliştirmek ve böylece çalışanları elde tutmayı iyileştirmek için pratik öneriler sunmaktadır. Bu araştırma, çalışanları destekleyici iş ortamlarının ve değer uyumunun önemini vurgulayarak konaklama sektöründe çalışanları elde tutmanın belirleyicilerine ilişkin önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of the dimensions of work-life balance (WLB) on employees' value congruence and retention within the hospitality industry. The study investigates value congruence as a potential mediator between work-life balance dimensions and employee retention, distinguishing between the intention to stay and leave. Data were collected from 520 hospitality employees using a non-probability convenience sampling technique and analyzed using Structural Equation Modeling with AMOS and SPSS software. The findings suggest that the four dimensions of WLB are linked to intention to leave, whereas the intention to stay is associated with only two dimensions: personal life interference with work (PLIW) and work enhancement of personal life (WEPL). Value congruence is positively associated to the positive aspects of WLB (enhancement) and is identified as a mediator in the relationship between these dimensions of WLB and the intention to stay, but not associated with the intention to leave. Moreover, the result suggests that while value congruence positively affects the intention to stay, it does not significantly influence intention to leave. The study offers practical recommendations for hospitality managers to enhance WLB and value congruence, thereby improving employee retention. Overall, this research provides substantial insights into the determinants of employee retention in the hospitality industry, emphasizing the significance of supportive work environments and value congruence.