Farelerde alerjik egzematöz kontak dermatit oluşturulması ve fusidik asit etkinliğinin araştırılması
The Effect of fusidic acid on the development of dinitrofluorobenzene induced allergic eczematous contact dermatitis
  1. Tez No: 91295
  2. Yazar: LEYLA GÜRSES
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ERGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Allerjik egzematöz kontak dermatit (AEKD) kişinin günlük aktivitelerini kısıtlayarak, ciddi psikososyal sorunlara yol açabilen, sık karşılaşılan hücresel tip aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Klinik tablonun kronik gidişli olması ve yeterince güvenli, kolay kullanılabilen, etkin bir tedavi şeklinin olmaması araştırmacıları yeni tedevi arayışlarına yönlendirmiştir. Bu çalışmada FA'in, AEKD'in klinik ve histopatolojik bulgularına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 9 haftalık, 45 adet balb/c fare, 5'erli gruplara ayrılmış ve hepsinde DNFB'e karşı duyarlaşma gerçekleştirilmiştir. Yirmi adet fareye subkutan FA (80mg/kg, 2x1), diğer 20 fareye de topikal FA (Fucidin pomat %2, -25 j^g, 2x1) uygulanmıştır. AEKD klinik gelişimi, kulak kepçesinin bazal ve duyarlaştırıcı uygulandıktan 24 saat sonraki kalınlık farkı olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca efferent fazın 12. saatinde immünhistokimyasal ve 24. saatinde histopatolojik inceleme için biyopsiler alınmıştır. Tüm evrelerde SFA kullanımı AEKD'in klinik bulgularını kontrol grubuna göre belirgin azaltırken, histopatolojik bulgularda herhangi bir farklılığa neden olmamıştır. TFA'in ise hangi evrede kullanılırsa kullanılsın, AEKD'in klinik ve histopatolojik bulgularını şiddetlendirdiği görülmüştür. İmmünhistokimyasal tetkikte dermal dendritik hücrelerin boyandığı ancak sayılarının farklı tedavi yöntemleriyle ilişkili, tutarlı bir değişim göstermediği saptanmıştır. AEKD'in tüm evrelerinde kullanılan SFA'e alınan olumlu klinik yanıt, bu ajanın daha geniş çalışma gruplarında, farklı konsantrasyon ve sıklıkta kullanılmasının, immünsupresif etkisine ışık tutacağını ve yeni kullanım alanlarının açılacağını düşündürmektedir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Allergic eczematous contact dermatitis (AECD) is a delayed type hypersensitivity reaction which causes significant morbidity and result in severe psychosocial problems. Chronic course of the disease, incomplete response to treatment and lack of safe medications lead to search for new therapeutic modalities. In this study, the effect of fusidic acid (FA) was investigated on the development of dinitrofluorobenzene (DNFB) induced AECD was investigated. For this purpose, 9 weeks old, male, 45 Balb/c mice were caged in groups of five and sensitized with DNFB. FA was given subcutaneously to the 20 mice (80 mg/kg, bid) and was applied topically ( Fucidin ointment %2, ~ 25 ug, bid) to other 20 mice. Development of AECD was evaluated as the difference of ear thickness before and after challenge. Also, biopsies were taken from right and left ears at 12 th and 24 th hours of efferent phase for immunohistochemical and histopathologic examination, respectively. Although, clinical symptoms of AECD was decreased by the use of systemic FA during efferent and afferent phases, it did not result in any difference on the histopathological features. The use of topical FA resulted in augmentation of clinical and histopathological features of AECD. Immunohistochemical staining of samples by anti CDIa revealed staining of only dermal dendritic cells. No consistent difference was observed in their numbers related to different therapeutic modalities. The positive clinical response to the systemic FA in AECD is striking. Further studies on larger study groups will elucidate its possible therapeutic use in dermatologic disorders. 46