From divergent paths to the same trap: The Legitimacy crisis of the investor-state dispute settlement system
Farklı yollardan aynı tuzağa: Yatırımcı-devlet uyuşmazlıkları çözüm sisteminin meşruiyet krizi
- Tez No: 912963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF ONUR BAHÇECİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Bu tez, uluslararası hukukta çok tartışılan bir konuyu eleştirel bir bakış açısıyla incelemektedir: Yatırımcı-Devlet Uyuşmazlıkları Çözüm Sisteminin (ISDS) meşruiyeti. Sistem başlangıçta yabancı yatırımların korunması ve teşvik edilmesi için alternatif bir uyuşmazlık çözüm mekanizması sağlamak üzere tasarlanmıştır. Zamanla bu amaç, gelişmiş dünyanın ev sahibi devletlerin rolünü deneyimlemeye başlamasıyla sistemin meşruiyetine ilişkin bir tartışma başlatmıştır. O zamandan bu yana, bu devletler ev sahibi devletin ve yabancı yatırımcıların hakları arasında bir denge sağlamak için reform sürecinde liderliği üstlenmişlerdir. Bu doğrultuda, hem Avrupa Birliği (AB) hem de Uluslararası Hukukta Üçüncü Dünya Yaklaşımları (TWAIL), sistemin mevcut sorunlarının ad-hoc ve âdem-i merkeziyetçi yapısından kaynaklandığını savunarak sistemin merkezileştirilmesinden yanadır. Her ne kadar iki yaklaşım da sistemin mevcut sorunlarına çözüm olarak merkezileştirmeyi önerseler de, bunun nasıl gerçekleştirileceği konusundaki yaklaşımları farklılık göstermektedir. AB, ad-hoc tahkimin yerini daha merkezi bir çerçeveye bırakacağı daimi bir yatırım mahkemesi kurulmasından yanayken; TWAIL, yabancı yatırımcılar ile devletler arasındaki yatırım anlaşmazlıklarının ulusal mahkemeler tarafından çözüldüğü ISDS öncesi döneme geri dönülmesini savunmaktadır. Bu iki reform fikrinin ISDS'nin iddia edilen meşruiyet kaygılarını gidermedeki etkinliği bu tezde Martti Koskenniemi'nin hukuki yaklaşımı kullanılarak eleştirel bir şekilde incelenmektedir. Sonuç olarak, her iki önerinin de sistemin meşruiyet sorununu çözmek için yeterli olmadığı, meşruiyetin ancak adalet ilkesinin güçlendirilmesiyle sağlanabileceği, bunun da ancak daha âdemi merkeziyetçi bir yapı ile mümkün olabileceği ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis critically examines a much-debated issue in international law: the legitimacy of the Investor-State Dispute Settlement system (ISDS). The system was initially conceived to provide an alternate dispute resolution mechanism for the protection and promotion of foreign investment. In time, this objective has incited a discussion on the legitimacy of the system as the developed world has started to experience the role of host states. Since then, they have taken the lead in the reform process to achieve a balance between host state's and foreign investors' rights. To this effect, both the European Union (EU) and the Third Way Approaches to International Law (TWAIL) are for centralization of the system arguing its current problems emanate from its ad hoc and decentralized nature. Although both are aimed at system centralization, the paths they take to achieve it clearly differ. The EU seeks a permanent investment court by which ad hoc arbitration would give way to a more centralized framework. However, TWAIL advocates for a return to the pre-ISDS era, where national courts resolve investment disputes between foreign investors and states. The effectiveness of these two reform ideas in addressing the purported legitimacy concerns of the ISDS is critically examined in this thesis using Martti Koskenniemi's legal approach. Ultimately, it asserts that neither proposal is adequate to resolve the legitimacy issue of the system, as legitimacy can only be achieved by strengthening the principle of justice, which is feasible alone through a more decentralized structure.