Geleneksel kentsel dokuda sokak sağlıklaştırma önerisi; Bilecik-Osmaneli Sakarya Caddesi
A proposal for street rehabilitation in the traditional urban fabric: Bilecik-Osmaneli Sakarya Street
- Tez No: 912984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRİYE KAZAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Bilecik ili Osmaneli ilçesinde kentsel sit alanı sınırları içerisinde bulunan ve bu alanın çekirdeğini oluşturan Sakarya Caddesi'nin kentsel ve mimari özellikler açısından mevcut durumunu belgelemektir. Geleneksel kent dokusuna sahip ana aks olan bu caddenin rölöve çalışmalarının yapılması ve bu doku ile uyumlu olacak şekilde öneri sokak sağlıklaştırma projesi hazırlanması da amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmanın yöntemini, çalışma alanı olan Sakarya Caddesi üzerinde bulunan yapılarda yürütülen rölöve çalışmaları oluşturmaktadır. Sakarya Caddesi'nin mevcut durumunun belgelenmesi amacıyla lazer tarama yöntemi ve Leica Scanstation C10 marka lazer tarayıcı cihazı kullanılarak sokak cepheleri elde edilmiştir. Yapılarda meydana gelen hasarlar ve cephe durumları fotoğraflar ile belgelenerek çalışmaya eklenmiştir. Yapılan bu çalışma ile güncel durumu belirlenen yapılara sokak sağlıklaştırma kavramı kapsamında gerekli müdahalelerde bulunulması önerilmiştir. Bulgular: Sakarya Caddesi üzerinde bulunan yapılarda yapı ve malzeme ölçeğinde bozulmalar tespit edilmiştir. Bu bozulmaların çeşitleri tespit edilerek gerekli onarımlar önerilmiştir. Sonuç: Sakarya Caddesi'ne, kanunlarca belirtilen tanımına uygun olarak sokak sağlıklaştırma projesi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to document the current urban and architectural characteristics of Sakarya Street, located within the boundaries of the urban conservation area in Osmaneli district of Bilecik province, which forms the core of this area. Another objective is to carry out the surveying works of this main axis, which has a traditional urban fabric, and to prepare a street rehabilitation proposal that will be in harmony with this fabric. Method: The method of the study is based on the surveying work conducted on the buildings located along Sakarya Street, which is the study area. In order to document the current condition of Sakarya Street, the facades of the street were obtained using the laser scanning method with a Leica Scanstation C10 laser scanner. The damages to the buildings and the conditions of the facades were documented through photographs and added to the study. Based on this work, which determined the current state of the buildings, necessary interventions were proposed within the scope of the street rehabilitation concept. Findings: Deteriorations at the structural and material scale have been identified in the buildings located on Sakarya Street. The types of these deteriorations were determined, and the necessary repairs were proposed accordingly. Results: A street rehabilitation project proposal has been developed for Sakarya Street in accordance with the definition outlined by law.