Küretaj olan kadınların post abortus sendromu yaşama durumları ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of post abortion syndrome and affecting factors in women who underwent curettage
- Tez No: 912989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUŞEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, küretaj olan kadınların post abortus sendromu yaşama durumu ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla Mayıs-Ekim 2024 arasında Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tanımlayıcı ve kesitsel bir tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 242 kadın katılmış ve veriler yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 30,43±6,66 olup çoğunluğu evli, lise mezunu ve ev hanımıdır. Kadınların %58,7'si missed abortus nedeniyle küretaj olmuş ve %74,4'ü gelecekte istenmeyen gebelik durumunda tekrar küretaj olabileceğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted in Buca Seyfi Demirsoy Training and Research Hospital between May-October 2024 to examine the status of post abortion syndrome in women who underwent curettage and the factors affecting it. A total of 242 women participated in the study and data were collected by face-to-face interview method. The mean age of the participants was 30.43±6.66 years and the majority were married, high school graduates and housewives. 58.7% of the women had undergone curettage due to missed abortion and 74.4% stated that they would undergo curettage again in case of unwanted pregnancy in the future.