Kronik ürtikerli 31 hastada otolog serum deri testi ve etyolojik faktörlerin araştırılması
An evaluation of autologous serum skin test results and etiologic factors in 31 patients with chronic urticaria
- Tez No: 91299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA AYTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Ürtiker, hastalarda değişen derecelerdeki kaşıntı hissi nedeniyle oldukça rahatsız edici bir problemdir. Kronik ürtikerde hastalığa neden olabilecek çok sayıda etken suçlanmasına karşılık, etiyolojisi çoğu vakada aydınlatılamamıştır. Kronik ürtikerli hastalarda, hastalığa en sık neden olabilecek etyolojik faktörleri araştırmayı amaçladık. 15 kadın, 16 erkek 31 kronik ürtikerli hasta etyolojik faktörler açısından araştırıldı. Hastalarımızın çoğunluğu yoğun streste arttığını ifade ediyorlardı. 9 hastamızda fizik ürtiker eşlik ediyordu. 10 hastada da bazı yiyecek ve ilaçlarla aktivasyon anemnezi vardır. 22 hastamızda etyolojiye neden olabilecek en az 1 enfeksiyon odağı saptadık. Bunlardan en fazlası sırasıyla 19'unun boğaz kültüründe |3 hemolitik streptokok, 6'sında idrar yolunda enfeksiyon, 4'ünde HBsAg pozitifliği ve 2'sinde gaitada parazit saptandı. Boğaz enfeksiyonu idrar yolu enfeksiyonu ve gaitada paraziti olan hastaların hastalığına yönelik tedavileri yapıldı ve tedavi sonrasında şikayetlerinin halen devam ettiği görüldü. Hastalığın etyolojisi bu faktörlere bağlanamadı. 31 kronik ürtikerli hastaya ve kontrol grubu olarak 10 sağlıklı bireye otolog serum deri testi yapıldı. Otolog serum deri testi, kronik ürtikerli 6 hastada (%19.3) pozitif olarak değerlendirilirken kontrol grubunun tümünde negatif olarak değerlendirildi. Çalışmamızda kronik ürtikerli olgularda saptadığımız otolog serum deri testi pozitifliği (% 19.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Urticaria is a rather disturbing disorder due to its itchiness feeling at varying degrees. In chronic urticaria, although many factors that can cause the disease are held responsible, its etiology is yet to be clarified. In this study, we aimed to investigate etiologic factors that can most often cause the disease in patients with chronic urticaria. A total of 31 patients with chronic urticaria, 15 female and 16 male, were studied for etiological factors. The majority of our patients were expressing that their complaints were increasing in intense stress. In 9 patients, the disease was associated with physical urticaria. In 10 patients, there was activation anemnesis due to some foods and medicines. We determined at least one infection focus that might to be the reason for the etiology of the disease in 22 of our cases: r hemolytic Streptococcus in throat cultures of 19 patients, infection in urinary tract in 6 patients, positive HBsAg in 4 patients and parasite in stolls of 2 patients. The treatment of those patients with throat infection, urinary tract infection and parasite in stool were made, and it was seen that their complaints still persisted after treatment. Therefore, the etiology of the disease could not be attributed to these factors. Autologous serum skin test was performed on 3 1 patients with chronic urticaria and on 10 healthy subjects as control. While autologous serum skin test was found to be positive in 6 patients with chronic urticaria (19.3%), it was negative in all subjects in control group. In our study, the positive autologous serum skin test that we determined in the cases with chronic urticaria (19.3%) was evaluated to be compatible with the studies that had been carried out earlier. 45