Koroner arter hastalığında FABP4, adiponektin, irisin, FSTL1 düzeyleri ve metabolik sendrom ilişkisi
The association between FABP4, adiponectin, irisin, FSTL1 levels and metabolic syndrome in coronary artery disease
  1. Tez No: 913008
  2. Yazar: MELTEM UYANER KAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KILINÇ, PROF. DR. HAKAN AKILLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Kardiyovasküler hastalıklar, erken tanı ve tedavideki gelişmelere rağmen dünya çapında önde gelen ölüm nedenleri arasındadır. Metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıkların gelişimi ile ilişkili birden fazla risk faktörünü bir arada barındıran bir metabolik disfonksiyondur. Sistemik metabolik homeostazda adipokinler, kardiyokinler ve miyokinler kritik rol oynamaktadır. Bu çalışmada, metabolik habercilerden FABP4, adiponektin, FSTL1 ve irisinin metabolik sendrom ve koroner arter hastalığı ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Elektif koroner anjiyografi yapılan 243 hastanın serum FABP4, FSTL1, adiponektin ve irisin düzeyleri ölçüldü. Bulgular koroner arter hastalığı (KAH) ve metabolik sendrom (MetS) varlığına göre istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aims: Despite advancements in early diagnosis and treatment, cardiovascular diseases remain the leading cause of death worldwide. Metabolic syndrome is a metabolic dysfunction characterized by the coexistence of multiple risk factors associated with the development of cardiovascular diseases. Adipokines, cardiokines, and myokines play a critical role in systemic metabolic homeostasis. This study aimed to investigate the relationship of metabolic messengers FABP4, adiponectin, FSTL1, and irisin with metabolic syndrome and coronary artery disease. Methods: Serum FABP4, FSTL1, adiponectin, and irisin levels were measured in 243 patients undergoing elective coronary angiography. The findings were statistically analyzed based on the presence of coronary artery disease and metabolic syndrome.