ST elevasyonu olmayan akut koroner sendrom hastalarında erken dönemde ölçülen kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein değeri ile koroner arter hastalığı ciddiyeti arasındaki ilişki
The relationship between the heart type fatty acid binding protein value measured in the early period and the severity of coronary artery disease in patients with acute coronary syndrome without ST elevation
- Tez No: 703545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Miyokard iskemisi belirteçleri ile koroner arter hastalığının (KAH) şiddeti arasındaki ilişki birçok çalışmada araştırılmıştır. Bu çalışmada, ST segment elevasyonu olmayan akut koroner sendromlu (AKS) hastalarda KAH şiddeti ile yeni bir iskemi belirteci olan kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein (H-FABP) arasındaki ilişkiyi inceledik. Çalışma tasarımı: Bu prospektif çalışma, ST elevasyonsuz miyokard enfarktüsü tanısı ile acil servise sevk edilen 49 hastayı içermektedir. Troponinler, kreatin kinaz-MB, laktat dehidrojenaz ve aspartat aminotransferaz düzeyleri kantitatif olarak, kan H-FABP düzeyleri ise semptomların başlangıcından itibaren 4-8. saatte ölçülmüştür. Tüm hastalara başvurudan sonraki 72 saat içinde koroner anjiyografi yapıldı. H-FABP pozitif ve negatif değerleri olan hastaların klinik ve koroner anjiyografik özellikleri karşılaştırıldı. KAH şiddetini belirlemek için Gensini ve SYNTAX skorları kullanıldı. Bulgular: H-FABP-negatif ve -pozitif gruplar arasında ortalama yaş, cinsiyet dağılımı, KAH için risk faktörleri, EKG'deki iskemik değişiklikler veya Gensini ve SYNTAX skorları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objectives: The relationship between markers of myocardial ischemia and severity of coronary artery disease (CAD) has been investigated in several studies. In this study, we examined the relationship between severity of CAD and heart-type fatty acid-binding protein (H-FABP), a new marker of ischemia in patients with non-ST-segment elevation acute coronary syndrome (ACS). Study design: This prospective study comprised 49 patients who were referred to the emergency room with a diagnosis of non-ST elevation myocardial infarction. Troponins, creatine kinase-MB, lactate dehydrogenase, and aspartate aminotransferase levels were measured quantitatively, while blood H-FABP levels were measured qualitatively in the 4th-8th hour from the onset of symptoms. All patients underwent coronary angiography within 72 hours after admission. Clinical and coronary angiographic characteristics of patients with positive and negative values of H-FABP were compared. Gensini and SYNTAX scores were used to determine the severity of CAD. Results: There were no statistically significant differences in mean age, gender distribution, risk factors for CAD, ischemic changes on ECG, or Gensini and SYNTAX scores between the H-FABP-negative and -positive groups (p>0.05).