Hipotiroidizm ve levotiroksinin erkek sıçanlarda reprodüktif toksisitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of reproductive toxicity of hypothyroidism and levothyroxine in male rats
- Tez No: 913016
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATLI EKLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Farmasötik Toksikoloji, Pharmacy and Pharmacology, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Erkek infertilitesi, hipotiroidizm dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların bir sonucu olarak meydana gelebilen yaygın bir halk sağlığı sorunudur. Hipotiroidizmin erkek infertilitesi üzerine etkisi ile ilgili yapılan çalışmalardan kesin veriler elde edilememiştir fakat hipotirodizmin erkek reprodüktif sistem üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler de önemli bir tartışma konusu olmuştur. Bu noktada hipotiroidizmin tedavisinde sıklıkla L-T4 kullanıldığı bilinmektedir. Hormon bazlı bir ajan olan ve kronik olarak kullanılan L-T4'ün erkek üreme sistemindeki etkisinin araştırılması önem taşımaktadır. Bu çalışma, sıçanların tiroid hormonları seviyelerine bakıldığında düşük T3 ve T4, yüksek TSH seviyesi ile hipotiroidizmin indüklendiğini göstermiştir. L-T4 tedavisi ile tiroid hormon seviyelerinin kontrole yaklaştığı gözlenmiştir. Hipotiroid sıçanların sperm konsantrasyonunun azaldığı ve yüksek oranda anormal morfolojik spermlere sahip olduğu görülmüştür, ayrıca serum LH, FSH, SHBG, Testosteron, Inhibin B seviyeleri de kontrol grubuna göre azalmıştır. L-T4 tedavisiyle; sperm konsantrasyonu ve anormal sperm yüzdesi kontrol grubuna göre yine farklı değerlerde bulunmuş, FSH seviyelerinin kontrole göre azaldığı; SHBG, LH, Testosteron, Inhibin B seviyeleri kontrol grubuna göre de hala farklı değerlerde olduğu belirlenmiştir. Hipotiroid sıçanlarda azalmış GSH seviyeleri ve artmış MDA seviyeleri ile oksidatif stresin arttığı sonucuna ulaşılmıştır. L-T4 tedavisi ile GSH ve MDA seviyelerinde kontrole göre anlamlı bir farklılık görülememiştir. Sonuç olarak, PTU ile indüklenen hipotiroidizm erkek sıçanlarda reprodüktif toksik etkileri indüklemiş, L-T4 ile tedavi sonrası da halen bu parametrelerde kontrol grubuna göre farklılıklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Male infertility is a prevalent public health concern that may arise from numerous conditions, including hypothyroidism. Although conclusive research on the impact of hypothyroidism on male infertility is lacking, the detrimental effects of hypothyroidism on the male reproductive system have been a prominent topic of discourse. L-T4 is commonly utilized in the management of hypothyroidism. Considering that L-T4 is a chronically administered hormone-based therapy, it is important to examine its effects on the male reproductive system. This study showed that hypothyroidism was developed in rats with low T3 and T4 levels and elevated TSH levels. The administration of L-T4 led to the normalization of thyroid hormone concentrations. Hypothyroid rats demonstrated reduced sperm concentration and an increased prevalence of morphologically abnormal sperm. Additionally, serum concentrations of LH, FSH, SHBG, testosterone, and inhibin B were markedly reduced in comparison to the control group. Following L-T4 treatment, sperm concentration and the percentage of abnormal sperm exhibited different results compared to the control group, although FSH levels remained diminished and SHBG, LH, testosterone, and inhibin B levels continued to be significantly decreased compared to controls. Moreover, hypothyroid rats had reduced GSH levels and raised MDA levels, indicating elevated oxidative stress. No notable variations in GSH and MDA levels were observed following L-T4 therapy in comparison to the control group. In conclusion, PTU-induced hypothyroidism resulted in reproductive toxicity in male rats, and substantial abnormalities in these parameters persisted even after L-T4 treatment compared to the control group.