Hemşirelerde mesleki bel ağrısını önleme davranışları ölçeğinin türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the occupational back pain prevention behaviors scale in nurses
- Tez No: 913034
- Danışmanlar: DOÇ. FATMA BİRGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Araştırma, Hemşirelerde Mesleki Bel Ağrısı Ölçeğinin Türkçe uyarlamasını, geçerlik ve güvenirliğini değerlendirmek amacıyla metodolojik olarak yapılmıştır. Araştırma, Ağustos-Ekim 2024 tarihleri arasında Denizli Devlet Hastanesi'nde çalışan 300 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında hemşirelerin demografik özellikleri ile“Hemşirelerde Mesleki Bel Ağrısını Önleme Davranışları Ölçeği”ni içeren anket formu kullanılmıştır. Ölçeğin dil geçerliliği için uzman görüşüne başvurulmuş ve ön test yapılmıştır. Yapı geçerliliği, Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) ile incelenmiştir. AFA sonucunda ölçeğin dört faktörlü bir yapıya sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu faktörler, Kişisel Davranışlar ve Fiziksel Koruma, Kurumsal Destek ve Eğitim, Motivasyon ve Ödüllendirme, Stres Yönetimi ve Psikososyal Destek olarak tanımlanmıştır. DFA sonuçları, modelin uyum indekslerinin kabul edilebilir düzeyde olduğunu göstermiştir (X²/sd = 2.01, RMSEA = 0.08, CFI = 0.84, SRMR = 0.08). Bu sonuçlar, ölçeğin dört faktörlü yapısının doğrulandığını desteklemektedir. Güvenilirlik analizi kapsamında Cronbach Alfa iç tutarlılık katsayısı 0.88 olarak hesaplanmış olup, ölçeğin yüksek düzeyde güvenilir olduğu belirlenmiştir. Test-tekrar test güvenirliği ise 0.70 olarak bulunmuş ve ölçeğin zaman içinde tutarlı sonuçlar verdiğini göstermiştir. Ölçek maddelerine yönelik madde toplam korelasyonları 0.46 ile 0.76 arasında değişmiş, tüm maddelerin ölçeğe anlamlı katkı sağladığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, hemşirelerin bel ağrısını önlemeye yönelik davranışlarını değerlendiren bu ölçeğin Türkçe versiyonunun geçerliliği ve güvenilirliği yüksek bulunmuş ve dört faktörlü yapısı doğrulanmıştır. Ölçeğin hem klinik alanda hem de araştırmalarda kullanımı için uygun olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted methodologically in order to evaluate the Turkish adaptation, validity, and reliability of the Occupational Low Back Pain Scale in Nurses. The research was conducted with 300 nurses working in Denizli State Hospital between August and October 2024. The demographic characteristics of the nurses and the questionnaire form including the“Occupational Low Back Pain Prevention Behaviors Scale”were used to collect data. Expert opinion was consulted for the linguistic validity of the scale, and a pre-test was conducted. Construct validity was examined by Explanatory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA). As a result of the EFA, it was revealed that the scale has a four-factor structure. These factors were defined as Personal Behaviors and Physical Protection, Institutional Support and Education, Motivation and Reward, Stress Management, and Psychosocial Support. The CFA results showed that the fit indices of the model were at an acceptable level (X²/sd = 2.01, RMSEA = 0.08, CFI = 0.84, SRMR = 0.08). These results support the validation of the four-factor structure of the scale. Within the scope of reliability analysis, Cronbach Alpha internal consistency coefficient was calculated as 0.88, and it was determined that the scale was highly reliable. The test-retest reliability was found to be 0.70, indicating that the scale provided consistent results over time. The item total correlations for the scale items varied between 0.46 and 0.76, and it was determined that all items made a significant contribution to the scale. As a result, the validity and reliability of the Turkish version of this scale, which evaluates nurses' behaviors to prevent low back pain, was found to be high and its four-factor structure was confirmed. The scale is considered suitable for use in both clinical and research areas.