İleri periodontitisli bireylerde diş eti oluğu sıvısı IL-10, IL-12 ve IL-18 düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of IL-10, IL-12, and IL-18 levels in gingival crevicular fluid in advanced periodontitis
  1. Tez No: 913037
  2. Yazar: ELİF İLKE CEBESOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÇİFCİBAŞI, DR. ÖĞR. ÜYESİ NECLA ASLI KOÇAK ÖZTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, ileri evre periodontitisli bireyler (evre III-IV) ve periodontal sağlıklı bireyler karşılaştırılarak, diş eti oluğu sıvısındaki (DOS) İnterlökin-10 (IL-10), İnterlökin-12 (IL-12) ve İnterlökin-18 (IL-18) seviyeleri incelenmesi ve bu seviyelerin klinik periodontal ölçümlerle olan ilişkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, evre III derece B-C ve evre IV derece C periodontitis teşhisi konmuş bireyler (n=30) ile periodontal sağlıklı bireyler (n=30) dahil edilmiştir. Klinik periodontal ölçümler her bir dişte 6 farklı bölgeden yapılmış ve IL-10, IL-12 ve IL-18 konsantrasyonları ise enzim bağlı immünosorbent testi (ELISA) ile ölçülmüştür. İnterlökin-12 seviyeleri ve IL-18/IL-10 oranında sağlıklı ve periodontitis grupları arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p = 0,413, p = 0,636, sırasıyla).
Özet (Çeviri)
We assessed the levels of Interleukin-10 (IL-10), Interleukin-12 (IL-12), and Interleukin-18 (IL-18) in the gin¬gival crevicular fluid (GCF) of subjects with advanced periodontitis (SIII-SIV) compared to healthy controls and evaluated their correlations with clinical measurements. This cross-sectional study involved subjects (n = 60) diagnosed with stage III grade B-C (n = 13) to stage IV grade C (n = 17) periodontitis, and periodontally healthy controls (n = 30). Clinical periodontal measurements involved full-mouth. The concentrations of IL-10, IL-12, and IL-18 were determined using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA). There were no significant differences in IL-12 level and IL-18/IL-10 ratio between the healthy and periodontitis groups (p = 0,413, p = 0,636, respectively). The IL-10 and IL-18 levels were significantly higher in the periodontitis group than in controls (p < 0,001, p < 0,001, respectively).