Çevreyi kirletenin haksız fiil sorumluluğu
The Tort liability of environmental polluters
  1. Tez No: 913090
  2. Yazar: GÜNEŞ SİMA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünyamız tüm canlıların yaşam alanı, yuvası ve ortak mirasıdır. Varlığımızı sağlayan çevreyi korumak hem bir hak hem de bir yükümlülüktür. Nüfusun ve tüketimin artması, sanayi devrimi ve fabrikalaşma süreci, doğal kaynakların tüketilmesi, fosil yakıtların kullanımı gibi sebeplerle insanoğlu çevreyi kirletmekte, ekolojik dengeyi bozmakta ve çevre zararlarını meydana getirmektedir. Çevre zararlarının ve çevre kirliliğinin önüne geçebilmek adına çevre hukuku kapsamında birtakım düzenlemeler getirilmiştir. Çevre Kanunu'nun 28. maddesinde çevreyi kirletenin sorumluluğu olarak ağırlaştırılmış bir kusursuz sorumluluk türü düzenlenmiştir. Bu sorumluluk türü, haksız fiil sorumluluğunun genel unsurları ile çevreyi kirletenin sorumluluğunun kendine özgü unsurlarını taşımaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde çevre ve kirliliğe yönelik temel kavramlar açıklanarak çevre hukukunun çerçevesi çizilmiştir. İkinci bölümde çevreyi kirletenin haksız fiil sorumluluğu, hukuki niteliği, unsurları detaylıca incelenmiştir. Bu incelemeler neticesinde son bölümde ise çevreyi kirletenin sorumluluğunun usul hukuku bakımından sonuçları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our earth is the habitat, home and common heritage of all living beings. Protecting the environment that sustains our existence is both a right and an obligation. Due to factors such as the increase in population and consumption, the industrial revolution and the process of industrialization, the depletion of natural resources and the use of fossil fuels; human beings pollute the environment, disrupt the ecological balance and cause environmental damage. In order to prevent environmental damage and pollution, various regulations have been envisaged within the scope of environmental law. Article 28 of the Environmental Law establishes a strict liability regime for polluters. This type of liability carries the general elements of tort liability and the specific elements of the liability of the polluter. In the first section of our study, we outline fundamental concepts related to the environment and pollution, along with the framework of environmental law. The second section provides a detailed examination of the tort liability of the polluter, including its legal nature and elements. Finally, in the last section, we discuss the procedural law implications of the polluter's liability.