Kronik kalp yetmezliğine sahip köpeklerde vitamin D ve E metabolizmasının değerlendirilmesi
Evaluation of vitamin D and e metabolism in dogs with chronic heart failure
  1. Tez No: 913091
  2. Yazar: FLORIM KOLLÇAKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KAYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kronik kalp yetmezliği olan köpeklerde D ve E vitamin metabolizmasını değerlendirmektir. Test grubu materyalini İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı kliniğine getirilen, muayeneler sonucunda semptomatik düzeyde tespit edilebilir kalp yetmezliği belirlenen köpekler ile kontrol grubu olarak sağlıklı köpekler oluşturdu. Çalışmada kullanılan köpekler 1-14 yaş arasındadır. Köpeklerden 35'i dişi, 45'i erkekti. Test grubu köpeklerin ırk, cinsiyet ve canlı ağırlıklarına benzer özellikler gösteren ancak sağlıklı olan köpekler de kontrol grubunu meydana getirdi. Klinik, radyografik, elektrokardiyografik ve ekokardiyografik muayeneleri yapılarak kalp yetmezliği tanısı konulanlar ACVIM'e göre sınıflandırıldı. A safhasında 10 köpek, B safhasında 30, C safhasında 30, D safhasında 10 köpek olmak üzere toplam 80 köpek çalışmada kullanıldı. Köpeklerde ekokardiyografik muayeneler yapılarak, M-mode ve 2-D ekokardiografi görüntülemelerde sol ventrikul iç çapı ve miyokardın ölçümü ve laboratuar ölçümleri gerçekleştirildi. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi sonucunda kalsitonin (CT)'in safha A ve B grubundaki köpeklerde safha D grubundakilere göre anlamlı şekilde düşük olduğu görülmüştür. Safha D'deki köpeklerde kardiyak troponin I düzeyinin diğer gruplara kıyasla anlamlı şekilde yüksek olduğu tespit edildi. Safha C'deki köpeklerde GSH-Px düzeyinin anlamlı şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. Safha A ve B'deki köpeklerde Ca düzeyinin Safha D'dekilerden anlamlı şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Hastalık safhası arttıkça LA (cm), LA/Ao, LVIDd, MV E Vel, MV A Vel, MV E/A ve MR Max Vel değerlerinin de anlamlı şekilde arttığı görülmüştür. Her ne kadar daha önce yapılan çalışmalarda kronik kalp hastalığı olan köpeklerde serum D ve E vitaminlerinin rol oynadığına yönelik sonuçlar bildirilse de çalışmamız sonucunda kronik kalp hastalığı olan köpeklerde serum E ve D vitamini metabolizmasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Bu sonuç da Vitamin D ve E metabolizmasının kalp hastalığıyla ilişkisinin belirlenmesine yönelik daha kapsamlı ve daha fazla sayıda çalışma yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study was to evaluate vitamin D and E metabolism in dogs with chronic heart failure. The test group material consisted of dogs which were brought to the clinic of Istanbul University-Cerrahpaşa Veterinary Faculty, Department of Internal Medicine, and which had symptomatic and detectable heart failure as a result of the examinations and healthy dogs as the control group. The sampled dogs were aged between 1-14 years. 35 of the dogs were female and 45 were male. The control group consisted of healthy dogs with characteristics similar to the breed, sex and body weight of the test group dogs. Clinical, radiographic, electrocardiographic and echocardiographic examinations were performed and those diagnosed with heart failure were classified according to ACVIM. A total of 80 specimens were collected, 10 in phase A, 30 in phase B, 30 in phase C and 10 in phase D. Echocardiographic examination, M-mode and 2-D echocardiographic imaging, measurement of left ventricular inner diameter and myocardium and laboratory measurements were also performed in the dogs. As a result of the analysis of the data obtained from the study, it was observed that calcitonin (CT) was significantly lower in dogs in the stage A and B groups compared to those in the stage D group. The cardiac troponin I level was found to be significantly higher in dogs in stage D compared to the other groups. GSH-Px level was found to be significantly higher in dogs in Stage C. Ca level was significantly higher in dogs in stages A and B than in dogs in stage D. It was observed that LA (cm), LA/Ao, LVIDd, MV E Vel, MV A Vel, MV E/A and MR Max Vel values are increased significantly as the disease stage increased. Although previous studies have reported that serum vitamins D and E play a role in dogs with chronic heart disease, our study showed that there was no significant difference in serum vitamin E and D metabolism in dogs with chronic heart disease. This result indicates that more comprehensive and more studies should be conducted to determine the relationship between vitamin D and E metabolism and heart disease.