Müzik öğretmeni adaylarının müzik öğretmeni özel alan yeterliklerinin incelenmesi
The Examination of music teacher candidates' of the special field competences
- Tez No: 913101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH LEHİMLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Araştırma, müzik öğretmeni adaylarının mesleki yeterlilik algılarını, Millî Eğitim Bakanlığı'nın“Müzik Öğretmeni Alan Yeterlilikleri”çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu araştırma, müzik öğretmeni adaylarının müzik öğretmenliği mesleğine özgü yeterliliklere ilişkin algılarını ve öz-değerlendirmelerini ortaya koymayı amaçlayan bir tarama çalışmasıdır. Bu kapsamda, araştırmanın katılımcıları, veri toplama araçları ve veri analiz yöntemleri detaylı bir şekilde açıklanabilir. Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan“Müzik Öğretmeni Alan Yeterlilikleri Kılavuzu”, müzik öğretmenlerinin sahip olması gereken temel yeterlikleri tanımlayan önemli bir kaynaktır. Bu kılavuz, araştırmada kullanılan veri toplama aracının geliştirilmesinde temel alınmış ve müzik öğretmeni adaylarının yeterlilik düzeylerinin değerlendirilmesinde bir referans noktası olarak kullanılmıştır. Kılavuzda belirtilen yeterlik alanları, araştırmanın alt problemlerini oluşturmuş ve bu sayede müzik öğretmeni adaylarının farklı yeterlik alanlarındaki öz-değerlendirmeleri incelenmiştir. Bulgular: Bu çalışmada, müzik öğretmeni adaylarının“planlama ve düzenleme”,“kuramsal-uygulamalı bilgi ve beceriler”,“müzik kültürü”,“izleme ve değerlendirme”,“okul, aile ve toplum ile iş birliği yapma”ve“mesleki gelişim”yeterlik alanlarındaki öz-değerlendirmeleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu amaçla, ülkemizdeki çeşitli üniversitelerin müzik bölümlerinde eğitim gören 311 müzik öğretmeni adayına, Müzik Öğretmeni Özel Alan Yeterlilikleri Ölçeği uygulanmıştır. Daha sonra bu ölçekteki her bir madde incelenmiştir. Her bir alan yeterliliği için tablolar düzenlenmiş ve sonuçları değerlendirilmiştir. Sonuç: Araştırma sonucunda 14 farklı üniversiteden 311 müzik öğretmeni adayına yapılan“Müzik Öğretmeni Özel Alan Yeterlilikleri Ölçeği”ne göre müzik öğretmeni adaylarının genel itibari ile kendilerini MEB. Kriterlerine göre yetkin olarak gördükleri tespit edilmiştir. Çalışmada ölçeğin uygulandığı adayların cinsiyet, demografik yapı ya da yaş gruplarına göre farklı sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının yaş seviyesi ilerledikçe kendilerini alan ve meslek için daha yeterli gördükleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The research aims to examine the professional competency perceptions of prospective music teachers within the framework of the Ministry of National Education's“Music Teacher Professional Competencies.”Method: This study is a survey research designed to reveal the perceptions and self-assessments of prospective music teachers regarding competencies specific to the teaching profession. The participants, data collection tools, and data analysis methods used in the study are explained in detail. The“Music Teacher Professional Competencies Guide”prepared by the Ministry of National Education, which defines the fundamental competencies music teachers should possess, served as a crucial reference. This guide was the basis for developing the data collection tool and a reference point for evaluating the competency levels of prospective music teachers. The competency areas outlined in the guide constituted the sub-problems of the research, enabling the examination of self-assessments across different competency domains. Findings: In this study, the self-assessments of prospective music teachers were analyzed in detail across the competency areas of“planning and organizing,”“theoretical and applied knowledge and skills,”“music culture,”“monitoring and evaluation,”“collaboration with school, family, and community,”and“professional development.”To this end, the“Music Teacher Professional Competencies Scale”was administered to 311 prospective music teachers studying in music departments of various universities in Turkey. Each item on the scale was analyzed. Tables were organized for each competency area, and the results were evaluated. Conclusion: Based on the results of the“Music Teacher Professional Competencies Scale,”administered to 311 prospective music teachers from 14 different universities, it was determined that the participants generally perceived themselves as competent according to the Ministry of National Education's criteria. The study also found that the results varied based on gender, demographic structure, or age groups. It was observed that as the age of the prospective teachers increased, they perceived themselves as more competent in their field and profession.