Municipalities and adult education: ISMEK case
Belediyeler ve yetişkin eğitimi: ISMEK örneği
  1. Tez No: 913117
  2. Yazar: DEMET ESRA KÖSE ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHŞAN NAZLI SOMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de en önde gelen belediye yetişkin eğitimi kurumu olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (ISMEK) katılım örüntülerinin ve program alanlarının neoliberal dönemde nasıl tezahür ettiğini anlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, 2019 ve 2024 yılları arasında ISMEK katılımcı demografisi ve program alanları verileri analiz edilmiştir. Veriler, frekanslar ve yüzdeler kullanılarak çeşitli tablolar halinde düzenlenmiş ve betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, 1980 sonrası tüm eğitim alanlarını etkileyen neoliberal dönüşüm çerçevesinde tartışılmıştır. Sonuçlar, mesleki ve teknik programlarda belirgin bir çeşitliliği ve bu programlara farklı demografik grupların yüksek katılım gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu durum, neoliberal dönüşümde amaçlandığı gibi, toplumsal ve bireysel gelişim yerine, piyasanın talep ettiği iş gücünü oluşturacak bir eğitim yönelimini göstermektedir. Ayrıca, kadınların, geleneksel olarak kadın ilgi ve rolleriyle bağlantılı olduğu düşünülen alanlardaki yüksek katılımı, eğitimde neoliberalizmin muhafazakâr işlevinin bir tezahürüdür. Bu çalışmanın, belediyelerin eğitim hizmetlerine giderek daha fazla dahil olduğu günümüz Türkiye'sinde, belediye yetişkin eğitimi faaliyetleri üzerine yapılan araştırmalara katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand how participation patterns and program areas in Istanbul Metropolitan Municipality Art and Vocational Training Courses (ISMEK), Turkey's most prominent municipal adult education institution, manifest in the neoliberal era. Data on ISMEK participants' demographics and program areas between 2019 and 2024 were analyzed for this aim. Descriptive analysis was used to analyze the data, organized into various tables using frequencies and percentages. Findings were discussed, considering the neoliberal transformation that affected all fields of education after 1980. Results revealed significant variety in vocational and technical education programs and higher participation in these programs from different demographic groups. As aimed in the neoliberal agenda, this indicates an educational orientation to serve to create the workforce demanded by the market rather than societal and personal growth. Also, higher female participation in the programs traditionally associated with women's interests and roles is a manifestation of the conservative function of neoliberalism in education. This study is expected to contribute to the research in municipal adult education activities, especially in today's Turkey, where municipalities are becoming increasingly involved in educational services.