Identifying the obstacles faced by software professionals and investigating the factors affecting their job engagement
Yazılım profesyonellerinin karşılaştığı engellerin belirlenmesi ve işe bağlılıklarını etkileyen faktörlerin araştırılması
- Tez No: 913126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son yıllarda yazılım alanında çalışan devir oranındaki artışlar yazılım profesyonelleri için yeni endişeler doğurmaktadır. Bu durum bağlılıkla ilişkilendirilebilir. Bağlılık düzeyi çalışanların çalışma motivasyonunu etkiler. Bu motivasyon ise üretkenliği ve kaliteyi etkiler. Bu nedenle bağlılık, bir işe olan bağlanmayı araştırmak için önemli bir kavramdır. Yazılım profesyonelleri çalışma hayatlarında sıklıkla bazı sorunlarla karşılaşırlar ve bu sorunlar üretkenliklerini etkiler. Bu sorunları ve yazılım profesyonelleri üzerindeki etkilerini araştırmak, üretkenliği artırmak açısından hem kuruluşlar hem de çalışanlar için önemli bir konudur. Bu çalışma, yazılım profesyonellerinin karşılaştığı engelleri ve iş bağlılığı arasındaki ilişkileri araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır: Mülakat ve Anket. Öncelikle 20 yazılım profesyoneliyle görüşmeler yapılmış ve 314 yazılım profesyoneline anket uygulanmıştır. Daha sonra iş bağlılığı, iş güvencesizliği, kariyer güvencesizliği, başa çıkma stilleri ve engeller arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Last years, the increases in employee turnover in software area brings new concerns to software professionals. This situation might be associated with engagement. The level of engagement affects the motivation of working of employees. This motivation affects productivity and quality. Therefore, engagement is an important concept in order to investigate the binding to a job. Software professionals encounter some problems in their working life frequently, and these problems affect their productivity. Investigating these problems and their effects on software professionals is an important issue for both organizations' and employees' in terms of improve the productivity. This study aims that investigate obstacles faced by software professionals and their relationships between job engagement. The study consists of two stages: Interview and Questionnaire. First of all, interviews were performed with 20 software professionals, and a questionnaire was applied to 314 software professionals. After that, the relationships between job engagement, job insecurity, career insecurity, coping styles and obstacles were analyzed.