Plasenta previa tanılı gebelerde melatonin ve MMP-2 düzeyleri arasındaki olası ilişkinin araştırılması
The investigation of the possible relationship between melatonin and MMP-2 levels in pregnant women with placenta previa
  1. Tez No: 913163
  2. Yazar: GÜLEN KÜBRA NAKIŞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç Plasenta previa etiyolojisinde melatonin ve MMP-2 ifade düzeylerinin tespiti, gebeliğin erken haftalarında plasenta previa tanısı konulmasında önemli bir rol oynayabilir. Bu çalışmada, plasenta previa tanısı alan gebeler ile plasenta invazyon anomalisi olmayan gebeler arasında melatonin ve MMP-2 ifade düzeylerindeki olası bağlantıların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Perinatoloji polikliniğimizde 2024 yılında plasenta previa tanısı konulan gebeler ve plasenta invazyon anomalisi olmayan gebeler çalışmaya dahil edildi. Anne yaşı, gravida, parite, abortus durumu, gebelik haftası, vücut kitle indeksi, eski sezaryen öyküsü ve plesantanın yeri değerlendirildi. Plasenta melatonin ve MMP-2 ifade düzeyleri genetik olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective To determine the expression levels of melatonin and MMP-2 in the etiology of placenta previa and to assess their potential role in the early diagnosis of placenta previa during pregnancy. This study aimed to identify possible associations between melatonin and MMP-2 expression levels in pregnant women diagnosed with placenta previa and those without placental invasion anomalies. Materials and Methods Pregnant women diagnosed with placenta previa in 2024 at the Perinatology outpatient clinic of Ondokuz Mayıs University, Department of Obstetrics and Gynecology, and pregnant women without placental invasion anomalies were included in the study. Maternal age, gravidity, parity, abortion history, gestational age, body mass index, history of previous cesarean section, and placental location were evaluated. Placental melatonin and MMP-2 expression levels were genetically determined.