Plasenta invazyon anomalisi tanısı olan gebelerde hemogram parametrelerinin prediktif belirteç olarak değerlendirilmesi
Evaluation of hematological parameters as predictive markers in pregnant women diagnosed with placental invasion anomaly
  1. Tez No: 852263
  2. Yazar: MELİSA İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KUMRU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı; plasenta invazyon anomalisi ve plasenta previası olan gebelerde birinci ve üçüncü trimester hemogram parametleri ve bu parametrelerden hesaplanabilen sistemik inflamatar yanıt değerleri ile plasental invazyonun ilişkisini değerlendirmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak dizayn edilmiştir. Çalışmaya Ocak 2019- Ağustos 2023 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesine başvuran ve doğumu hastanemizde gerçekleştirilen 18-45 yaş arası, tekil gebeliği olan toplam 159 hasta dahil edilmiştir. Hastalar üç gruba ayrılmış, ilk grupta plasenta akreata spektrumu tanısı alan plasenta previalı 53 hasta, ikinci grupta plasenta previası olan ancak invazyon anomalisi olmayan 53 hasta, üçüncü grupta bir veya iki sezaryen öyküsü olup hastanemizde sezaryen ile doğum yapan plasental anomalisi olmayan 53 kontrol hastası bulunmaktadır. Üç gruptaki gebelerin birinci trimester ve preoperatif son hemogram tetkiklerindeki parametreler ve bu parametrelerden hesaplanan sistemik inflamatuar belirteçler değerlendirildi. Ayrıca hastaların sosyodemografik özellikleri, obstetrik öyküleri, tıbbi özgeçmişleri, peroperatif müdahale yöntemleri, transfüzyon gereksinimleri, yenidoğan sonuçları karşılaştırıldı. Hasta verilerine hastanemizde kullanılan elektronik bilgi kayıt sistemi (HIS) ile ulaşıldı. Bütün istatistiksel analizlerde IBM SPSS.25 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda PAS (plasenta akreata spektrumu) grubu (n=53), plasenta previa (PP) grubu (n=53) ve kontrol grubu (n=53) birinci ve üçüncü trimester hemogramlarından elde edilen sistemik inflamatuar yanıt parametrelerine göre karşılaştırıldığında PAS grubu ve kontrol grubu arasında üçüncü trimester RDW (p< 0.001) ve üçüncü trimester PWR (platelet/WBC) (p=0.005) değerlerinde anlamlı fark izlendi. Plasental invazyonu öngörmede RDW ve PWR değerleri için yapılan ROC curve analizinde RDW için belirlenen cut off değeri >14.1 için %69,81 sensitivite ve %69.81 spesifisite, PWR için belirlenen cut off değeri ≤ 21.31 için %69.81 sensitivite ve %60.38 spesifisite bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to assess the relationship between first and third trimester hematological parameters and the calculated systemic inflammatory response values in pregnant women with placental invasion anomaly and placenta previa. Materials and Methods: Our study was designed retrospectively. A total of 159 patients aged 18-45 with singleton pregnancies, who presented to the Zeynep Kamil Women's and Children's Hospital of the Ministry of Health between January 2019 and August 2023 and delivered at our hospital, were included in the study. Patients were divided into three groups: the first group consisted of 53 patients diagnosed with placenta accreta spectrum (PAS) with placenta previa, the second group included 53 patients with placenta previa without invasion anomaly, and the third group comprised 53 control patients who had one or two previous cesarean sections without placental invasion anomaly. Parameters from the first trimester and preoperative total blood count test, as well as the calculated systemic inflammatory markers, were evaluated for the three groups. Additionally, the patients' sociodemographic characteristics, obstetric histories, medical histories, perioperative intervention methods, transfusion requirements, and neonatal outcomes were compared. Patient data were obtained from the hospital's electronic information recording system (HIS). IBM SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences) was used for all statistical analyses. Results: In our study, when the systemic inflammatory response parameters obtained from the first and third trimester total blood count were compared between the PAS group (n=53), placenta previa (PP) group (n=53), and control group (n=53), significant differences in third trimester RDW (p< 0.001) and third trimester PWR (p=0.005) (platelet/WBC) values were observed between the PAS group and the control group. In predicting placental invasion, ROC curve analysis for RDW revealed a cut-off value of >14.1 with 69.81% sensitivity and 69.81% specificity, and for PWR, a cut-off value of ≤ 21.31 with 69.81% sensitivity and 60.38% specificity.