Kavramsal-metodolojik-yönetsel boyutlarıyla afet ve acil durum eylem planı: Doğu Karadeniz örnek vaka çalışması
Disaster and emergency action plan and its conceptual-methodological-managerial dimensions: Eastern Black Sea case study
- Tez No: 913169
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BEYAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
İklim değişikliği tüm dünyayı etki altına alan, yaşamsal döngüye büyük etkiler bırakan küresel bir sorun haline dönüşmüştür. En büyük etkilerinden birisi olan doğal afetler Dünya'da ve Ülkemizde her geçen yıl artan hasarlar yaratmaktadır. Doğal afetler önlenemez ancak önlem alınabilir durumlardır. Dünya üzerinde yaşanan büyük afetler sonrasında pek çok ülke aldığı önlemler sonucunda afetleri daha az hasarla atlatabilmektedir. Ülkemiz doğal ve yapay türdeki afetlerin yaşandığı bir coğrafyaya sahiptir. Bölgesel olarak birincil afet türü farklılık gösterebilmektedir. Bu kapsamda Doğu Karadeniz sel ve taşkınların birincil afet olarak yaşandığı bir bölgedir. Tez çalışmasında Doğu Karadeniz Bölgesinde Artvin İli yaşanan afetlerin yıkıcı etkiye sahip olmasının başlıca nedenlerinden birisi de yerleşim alanlarının mekansal olarak yanlış yer seçimidir. Mekansal planlama sisteminden ayrı tutulan risk azaltma sürecindeki planlama anlayışının benimsenmesi afetlerde yaşanan can ve mal kaybını arttırmaktadır. Tez kapsamında öngörülen“Afet ve Acil Durum Eylem Planı”süreci ile mekansal planlama sistemi ve risk azaltma planlama anlayışının bir bütün olarak ele alınarak katılımcı bir yaklaşımla üç aşamalı ve mevcut afet yönetimi sürecine ara kesitleri ve alt açılımları olan bir öneri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Climate change has become a global problem that affects the entire world and has major impacts on the life cycle. Natural disasters, one of the biggest impacts, create increasing damages in the world and in our country every year. Natural disasters cannot be prevented, but precautions can be taken. After major disasters around the world, many countries can overcome the disasters with less damage as a result of the precautions they take. Our country has a geography where natural and artificial disasters occur frequently. The primary disaster type may vary regionally. In this context, the Eastern Black Sea Region is a region where floods and inundations are experienced as primary disasters. One of the most important reasons why disasters in the region have devastating effects is the wrong spatial selection of residential areas. Adopting a planning approach that is separate from the spatial planning system in the risk reduction process increases the loss of life and property in disasters. With the envisaged“Disaster and Emergency Action Plan”process, a three-stage proposal was developed with a participatory approach, including sections and sub-expansions to the current disaster management process.