(Post-)structuralist analyses of Tim Crouch's The Author, David Ives's Venus In Fur, and Ella Hickson's The Writer
Metinsel anlam üzerindeki mücadele: Tim Crouch'un The Author, David Ives'in Venus In Fur ve Ella Hickson'ın The Writer eserlerinin (Post-) yapısalcı analizleri
  1. Tez No: 913177
  2. Yazar: BÜŞRA KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, ilk olarak edebiyatta post-yapısalcı düşüncenin dayandığı temeller, teorinin öncüleri ve onların eserleri hakkında bilgi vererek, post-yapısalcı düşüncenin özellikle tiyatrodaki yansımalarını incelemeyi amaçlar. Bu incelemede çağdaş tiyatro eserlerinden olan David Ives'in Venus in Fur, Tim Crouch'ın The Author, ve Ella Hickson'ın The Writer adlı oyunlarının detaylı analizleriyle; bu eserlerdeki olay akışları, karakter yapılandırmaları ve kullanılan teknikler post-yapısalcı bakış açısıyla değerlendirilir ve örneklendirilir. Tezde sunulan post-yapısalcı çerçeveden yapılmış analizler sonucunda,“Metne anlamı veren kimdir?”sorusuna yanıt aranır. Yazar, yönetmen ve okuyucu/izleyici üçgeninde metnin anlamını yapılandırmada en büyük rolü kimin oynadığı sorusu üzerine detaylı bir şekilde tartışılır ve tiyatro eserlerinden verilen spesifik alıntılarla analizin örneklendirilmesi amaçlanır.
Özet (Çeviri)
his thesis aims to examine the reflections of post-structuralist thought, especially in theatre, by first giving information about the foundations of post-structuralist thought in literature, the pioneers of the theory and their main works in the field. In this review, with detailed analyses of the contemporary theatre plays, which are Venus in Fur, Tim Crouch's The Author, and Ella Hickson's The Writer; the plot structures, character configurations and the literary techniques that are used in these works are evaluated and exemplified from a post-structuralist perspective. As a result of the analyses made from the post-structuralist framework presented in the thesis, the question of“Who gives meaning to the text?”is aimed to be answered. The question of who plays the biggest role in structuring the meaning of the text in the triangle of writer, director and reader/audience is discussed in detail, and the analysis is intended to be supported by specific quotes from the mentioned theatre plays.