Evolving societal threat perceptions in Qatar: Towards an inclusive baladna concept
Katar'da gelişen toplumsal tehdit algıları ve gelişen baladna kavramı
- Tez No: 913185
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ALTUNIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu tez, Katar'da değişen toplumsal güvenlik incelemeyi amaçlamaktadır. Geçmişte göçün neden olduğu demografik dengesizlikler ve bu dengesizliklerle ilişkili varoluşsal tehditler, Katar'da diğer Körfez ülkelerine benzer toplumsal güvenlik endişeleri yaratmıştır. Ancak, 2017 Körfez Krizi bu duruma bir dönüm noktası olmuştur. Kriz, Katar'ın toplumsal güvenlik konusunda daha kapsayıcı bir yaklaşım benimsemesini teşvik etmiş ve temel değerlerini geleneksel kabile çerçevesinin ötesine taşıyarak, ulusal ve kolektif kimliğin birleştirici bir sembolü olan Baladna (Ülkemiz) terimiyle özetlenen kapsayıcı bir vizyona yöneltmiştir. Teorik bir çerçevede ele alındığında ise: Başlangıçta Katar'daki toplumsal kaygılar, Kopenhag Okulu'nun ortaya koydugu temel güvenlik anlayışıyla tutarlı bir şekilde, devlet ya da siyasi güvenlik bağlamında ele alınmıştır. Ancak 1990'lı ve 2000'li yıllarda, Katar'ın bu bakış açısı kimlik odaklı tehditlere vurgu yaparak ve göç ile yatay rekabete odaklanarak gelişmiştir. Bununla birlikte, 2017 Körfez Krizi bu yörüngede bir sapmaya neden olmuştur. Katar'ın kriz öncesi tehdit algıları komşularınınkine benzerken, kriz sonrasında Baladna olarak adlandırılan ve“Yeni İskandinav Güvenlik Anlayışı”ile paralellik gösteren yeni bir toplumsal güvenlik perspektifi ortaya çıkmıştır. Bu çerçeve, kimlik odaklı kaygılardan ziyade hayat veren işlevler ve tüm tehlikeleri kapsayan bir yaklaşımı merkezine almıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to examine the changing societal security perception in Qatar by testing a hypothesis: while migration-induced demographic imbalances and their associated existential threats created societal security concerns in Qatar akin to those in other Gulf States, the 2017 Gulf crisis marked a turning point. The crisis encouraged Qatar to adopt a more inclusive approach to societal security, expanding its core values beyond the traditional tribal framework toward an inclusive vision encapsulated by the term Baladna—a unifying symbol of national pride and collective identity. The dissertation also contributes to the theory of societal security by integrating Qatar's evolving framework into the broader literature. Initially, societal concerns in Qatar were addressed within the context of state or political security, consistent with the Copenhagen School's foundational understanding of security. During the 1990s and 2000s, Qatar's perspective evolved with an emphasis on identity-related threats, focusing on migration and horizontal competition. However, the 2017 Gulf crisis marked a departure from this trajectory. While Qatar's pre-2017 threat perceptions mirrored those of its neighbors, the crisis catalyzed the emergence of a distinct societal security perspective. This new framework, referred to in this dissertation as Baladna, shifts focus from identity-oriented concerns to encompass life-giving functions and an all-hazards approach, paralleling the 'New Nordic Understanding of Security'.