Küreselleşmenin yeni güvenlik algısı üzerindeki etkisi: Türkiye'de terör, göç ve COVID-19 olguları
The impact of globali̇zati̇on on the new securi̇ty percepti̇on: The cases of terrori̇sm, mi̇grati̇on, and the COVID-19 phenomena i̇n Turkey
- Tez No: 1004874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF GENÇKAL EROLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Topkapı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin güvenlik algısı üzerinde oluşturduğu dönüştürücü etkisi çalışmada incelenecek olup, yaşanan değişim ve dönüşümle birlikte Türkiye'nin güvenlik algısında meydana gelen kavramsal ve yapısal değişiklikler bu perspektifte analiz edilecektir. Klasik güvenlik anlayışının temeli olan, devlet merkezli ve askerî güç odaklı güvenlik yaklaşımının, yaşanan küreselleşme süreciyle birlikte çok boyutlu ve yeni güvenlik anlayışı ihtiyaçlarına cevap veremeyecek duruma gelmesiyle birey, toplum ve çeşitli alanlarda güvenliği inceleyen daha geniş kapsamlı bir anlayışa evirildiği savunulmaktadır. Yaşanan bu dönüşüm salgın hastalıklar, ekonomik krizler, siber saldırılar ve göç krizleri gibi risk ve tehdit durumlarıyla birlikte, güvenlik boyutunun yükselişi açısından somutlaşmıştır. Çalışmada, Türkiye'nin yeni güvenlik paradigmasına uyum süreci ve küresel boyuttaki güvenlik paradigmalarının Türkiye'nin güvenlik algısı üzerinde oluşturduğu etkiler incelenmiştir. Bu çerçevede PKK terör örgütü, Suriye savaşı ve beraberinde gelen göç dalgası ile COVID-19 pandemisi, Türkiye'nin güvenlik anlayışında belirleyici bir rol oynamıştır. Küreselleşme ile birlikte Türkiye, gerek bölgesel gerek ulusal anlamda risk ve tehdit durumlarıyla karşı karşıya kalmış; bu duruma güvenlik paradigmalarını entegre ederek, çağın şartlarına uygun güvenlik politikaları belirlemiştir. Çalışma, küreselleşmenin Türkiye'nin güvenlik algısı üzerindeki etkilerini, PKK terör örgütü, Suriye savaşı, göç dalgaları ve COVID 19 pandemisi örnekleri üzerinden inceleyerek literatüre özgün bir katkı sunmaktadır. Araştırma, Türkiye'deki klasik devlet-merkezli güvenlik anlayışının, küreselleşme ve çağdaş tehditler ışığında birey ve toplum odaklı çok boyutlu bir güvenlik paradigmasına dönüştüğünü göstermektedir. Ayrıca çalışma, Türkiye'nin ulusal ve bölgesel güvenlik stratejilerini çağın şartlarına uygun şekilde yeniden yapılandırma süreçlerini ortaya koyarak teorik, ampirik ve politika odaklı katkılar sağlamaktadır. Bu yönüyle çalışma, güvenlik literatürüne Türkiye özelinde sistematik bir perspektif kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformative impact of globalization on security perceptions, focusing on the conceptual and structural changes it has brought to Turkey's security approach. It argues that the traditional state-centered and military-based understanding of security has become inadequate in responding to the multidimensional and comprehensive nature of modern security needs. As a result, security has evolved into a broader concept that includes individual, societal, economic, and digital dimensions. This transformation has become evident through the increasing prominence of global risks such as pandemics, economic crises, cyberattacks, and migration flows. The study analyzes Turkey's adaptation process to this new security paradigm and explores how global security dynamics have shaped Turkey's national security perception. In this context, the PKK terrorist threat, the Syrian civil war and its resulting migration wave, and the COVID-19 pandemic have played a decisive role in reshaping Turkey's security understanding. Confronted with regional and national threats, Turkey has integrated contemporary security paradigms and redefined its policies in line with the evolving conditions of the globalized world. This study provides an original contribution to the literature by examining the impact of globalization on Turkey's security perception through the cases of the PKK terrorist organization, the Syrian war, migration waves, and the COVID-19 pandemic. The research demonstrates that Turkey's traditional state-centered security approach has transformed into a multidimensional security paradigm focused on individuals and society in light of globalization and contemporary threats. Furthermore, the study reveals how Turkey has restructured its national and regional security strategies in accordance with the conditions of the era, offering theoretical, empirical, and policy-oriented contributions. In this way, the study provides a systematic perspective on security specific to Turkey.