COVID-19salgını döneminde kriz iletişimi süreçleri ve deneyimi: Kriz anları, analizleri ve paradokslar
Process and experience of crisis communication during COVID-19 pandemic: Moments of crisis, analyses and paradoxes
  1. Tez No: 949722
  2. Yazar: GÖZDENUR KİRİŞCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 451
Özet
Yeni tip koronavirüsün sebep olduğu küresel salgın, yalnızca insan sağlığını tehdit etmekle kalmamış; topyekûn sistemi, toplumsal yapıları, yaşam tercihlerini, gündelik hayatı sarsmış ve dönüştürmüştür. Salgına yönelik Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının ilk iletişim çalışmaları 2020 yılı Ocak ayında başlamıştır. Pandemi yönetimi ve iletişim akışı; hazırlık sürecinden hedeflere, iletişim stratejilerinden elde edilen sonuçlara, mesaj aktarım süreçlerinden bu mesajların yol açtığı dönüşüme kadar, pandemi takvimi içinde (2020 Ocak-2022 Mayıs) incelenmiştir. Bu tez, araştırmacının Sağlık Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri olarak bizzat içinde bulunduğu pandemi iletişimi çalışmalarını betimleme, çözümleme ve kayıt altına alma amacını taşımaktadır. Bu çalışmanın temel araştırma sorusu, gelişen bir pandemi sürecinde iletişim stratejilerinin hangi dinamiklerle ve nasıl şekillendiğidir. Pandeminin iletişim sürecinde ortaya çıkan anlatı hatları nelerdir ve bu hatları yönetmek için nasıl stratejiler geliştirilmiştir? Toplumsal korku ve panikle mücadele etmek için hangi söylemler geliştirilmiştir? Bireylerin kişisel korunma önlemlerine riayet etmesini sağlamak için hangi mesajlar oluşturulmuş, hangi kanallar kullanılmıştır? Bu nitel araştırma, ana akım kriz ve sağlık iletişimi literatürü takip edilerek yapılandırılmıştır. Kriz iletişimi, sağlık iletişimi ve pandemi iletişimi alanlarına yönelik literatür tartışmasını; pandemi iletişiminin resmî açıklamalar, medya yansımaları ve kişisel notlar üzerinden otoetnografik yöntemle ele alınması takip etmiştir. Eldeki geniş veri setinin ve büyük anlatının sistematik şekilde analiz edilebilmesi, yeni bir model ve teori ortaya koyulabilmesi için nitel araştırma yöntemlerinden Temellendirilmiş kuram (grounded theory) kullanılmıştır. Çalışmanın sonunda, kriz iletişiminin“bilim temelli ve insan odaklı yürütülmesi gereken bir prestij yönetimi ve belirsizlik giderme işi”olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The global pandemic caused by the novel coronavirus not only posed a threat to public health but also disrupted and transformed entire systems, social structures, lifestyle preferences, and everyday life. The initial communication efforts of the Ministry of Health regarding the outbreak began in January 2020. The pandemic management and communication process, from the preparation to the goals, from the communication strategies to the results obtained, from the message transfer processes to the transformation caused by these messages are examined within the pandemic calendar (January 2020 - May 2022). This dissertation aims to describe, analyze, and document the pandemic communication efforts in which the researcher was personally involved as the Press and Public Relations Councellor to the Ministry of Health. The central research question of this study is: what dynamics shaped the communication strategies during the evolving course of the pandemic, and how did these dynamics function? What narrative lines emerged in the communication process of the pandemic, and what strategies were developed to manage these narratives? What discourses were developed to address societal fear and panic? What types of messages were constructed to encourage individuals to comply with protective measures, and through which channels were these messages disseminated? This qualitative study is structured by following the mainstream literature on crisis and health communication. The study includes a literature discussion focused on crisis communication, health communication, and pandemic communication, followed by an autoethnographic analysis of pandemic communication through official statements, media reflections, and personal notes. In order to systematically analyze the extensive data set and to propose a new mpdel and theoretical framework, the qualitative method of grounded theory was utilized. The study concludes that crisis communication should be understood as a form of prestige management and uncertainty resolution, which must be conducted in a science-based and human-centered manner.