Nordic Peace Diplomacy through peace mediation and facilitation practices in the selected cases
Nordik Barış Diplomasisinde barış arabuluculuğu ve kolaylaştırıcılığı uygulamaları ve örnek olay incelemeleri
  1. Tez No: 913190
  2. Yazar: ÖZGENUR AKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ŞAHAP BÜYÜKAKINCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 534
Özet
Nordik barış diplomasisinin, ayırt edilebilir bir barış ve çatışma çözümü modeli geliştirmedeki etkileri nelerdir? Bu soruya yanıt olarak bu çalışma, uzun süreli çatışmalar ve uzun süreli barış girişimleri ile nitelendirilen dört küçük örnek olayı inceleyerek Nordik barış arabuluculuğu ve kolaylaştırıcılığı uygulamalarına odaklanmaktadır. Bu vakalar Açe, Kıbrıs, Filistin ve Sri Lanka'daki çatışmalar ile sınırlandırılmıştır. Bu süreçte bahse konu barış ve çatışma çözümü modeli, çatışmaların altında yatan temel nedenleri ele alma kabiliyetine dayanmakta olup arabuluculuğa yönelik süreç, sonuç ve çatışma dönüşümü odaklı yaklaşımlardan yararlanmaktadır. Buradan hareketle seçilen vakaların belirli barış ve çatışma çözümü aşamalarının analizi ve üçüncü taraf tekniklerinin karşılaştırılması aracılığıyla Nordik barış diplomasisinin barış arabuluculuğu ve kolaylaştırıcılığı bağlamındaki hem güçlü hem de zayıf yönleri ortaya konulacaktır. İlgili çalışmanın bulgularıyla Nordik barış diplomasisinin ayırt edici bir barış ve çatışma çözümü modeli geliştirme potansiyelinin daha derin bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Bu sayede Nordik barış arabuluculuğu ve kolaylaştırıcılığı uygulamalarına yönelik daha bütüncül değerlendirmeler sunulurken dünya politikasında Nordik barış diplomasisi ve Nordik kimliğinin gelişimine de katkıda bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
What are the implications of Nordic peace diplomacy in developing a distinguishable peace and conflict resolution model? In response to this question, this study focuses on the Nordic peace mediation and facilitation practices by examining four small cases, as characterized by protracted conflicts and protracted peace initiatives. These cases have been selected as the conflicts in Aceh, Cyprus, Palestine, and Sri Lanka. In this process, the aforesaid peace and conflict resolution model has been grounded in the ability to address the underlying roots of the conflicts while drawing from process, outcome, and conflict transformation-oriented approaches to mediation. Through the analysis of the selected peace and conflict resolution phases of cases and comparison of third-party techniques, both the strengths and weaknesses of Nordic peace diplomacy will be revealed in the context of peace mediation and facilitation. The findings of this study aim to contribute to a deeper understanding of Nordic peace diplomacy's potential in developing a distinguishable model of peace and conflict resolution. Thus, the research provides more holistic assessments for the Nordic peace mediation and facilitation practices while improving Nordic peace diplomacy and Nordic identity in world politics.