Alp ve kuzey disiplini kayakçıların bazı fizyolojik özelliklerinin karşılaştırılması
The Comparison of physical and physiological characteristics of Turkish nordic and alping ski racers
  1. Tez No: 49095
  2. Yazar: İMDAT YARIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk kuzey ve alp disiplini erkek kayakçılarının fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin belirlenip karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya, 26 gönüllü erkek kayakçı (13 alp - 13 kuzey disiplini) denek olarak katılmıştır. Deneklerin yaş, boy ve vücut ağırlıklarıın ortalamaları alp disiplini kayakçılarında 20.92 2.10 yıl, 175.69 3.90 cm ve 67.15 6.59 kg kuzey disiplini kayakçılarında 22.23 2.42 yıl, 174.23 4.55 cm. ve 67.08 7.01 kg olarak belirlenmiştir. Araştırmaya katılan deneklerin fiziksel ve fizyolojik özellikleri, istirahat kalp atım sayısı, kan basıncı, akciğer fonksiyonları, anaero- bik güç, max Va2, dinamometrik ölçümler ve vücut kompozisyonu, ge çerliliği kabul edilmiş saha ve labaratuvar testleri ile belirlendi. İstatistik analiz ise Mann Whitney U nonparametric ttest spss for windows program ile yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda alp ve kuzey disiplini yarışçılarının yaş, boy, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, dikey sıçrama, kan basıncı, somatotip ve akciğer fonksiyonlarının değerleri arasında anlamlı bir fark bulunmazken anaerobik güç, bacak kuvveti, esneklik (p < 0.01) ve max V02 (p < 0.05) skorları arasında anlamlı fark tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study to determine and to compare the physical and physiological characteristics of Turkish male nordic and alpine ski racers. 26 racers (13 alpine - 13 nordic) were volunteered as subjects in this study. Mean age, height and body weight of racers were 20.92 2.10 years, 1.75.69 3.90 cm, and 67.15 6.59 kg for alpine racers, 22,23 2.42 years 174.23 4.55 cm and 67.08 7.01 kg for nordic racers. Standardized field and labaratory tests such as resting heart rate, blood pressure, lung volumes anaerobic power, max V02, dinamo- metric measurements, body composition, etc, were usednto determine the subjects physical and physiological characteristics. Statistical analysis were done by using Mann Whitney U nonparometric t test spss for windows program. At the end of the study although there was no significant diffe rences in age, height, body weight, body fat percent, vertical jump, blood pressure, somototype and lung function between scars of alpine and nordic racers, ther was a significant difference in anaerobic power, leg strengt flexibility (p < 0.01) and max V02 (p < 0.05)