Çocuklarda multisistem enflamatuvar sendromu (MIS-C) hastalarında serum tenascin-C ve osteopontin düzeylerinin değerlendirilmesi: kardiyak tutulumun öngörülmesi ve progresyon ile ilişkisi
Evaluation of serum tenascin-c and osteopontin levels in pediatric patients with multisystem inflammatory syndrome in children (MIS-C): prediction of cardiac involvement and its relationship with progression
- Tez No: 913189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
COVID-19 enfeksiyonu sonrasında gelişen Multisistem Enflamatuvar Sendromu (MIS-C), çocuklarda ciddi kardiyak ve sistemik inflamasyon belirtileri ile ortaya çıkan, yeni tanımlanmış bir sendromdur. Bu hastalığın patofizyolojisinin anlaşılması, özellikle hastalık şiddeti ve kardiyak tutulum ile ilişkili biyobelirteçlerin değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı; MIS-C hastalarında serum Tenascin-C (TNC) ve Osteopontin (OPN) düzeylerinin değerlendirilmesi, bu belirteçlerin hastalığın şiddeti ve kardiyak tutulumu öngörmedeki rollerini, tanı ve tedavi süreçlerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya, MIS-C tanısı konmuş 56 hasta ve 20 sağlıklı kontrol dahil edildi. Hastalar hafif-orta MISC ve ağır MIS-C olarak ve ayrıca kardiyak tutulumu olan ve olmayan olarak gruplara ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, vital bulguları, klinik semptom ve bulguları, sistematik tutulumları değerlendirildi. Hemogram, biyokimya, koagülasyon ve kardiyak parametreleri; serum TNC ve OPN düzeyleri ölçüldü. Elektrokardiyografik ve ekokardiyografik incelemeleri yapıldı. Ağır MIS-C grubunda ateş süresinin daha uzun olduğu, oral mukoza değişiklikleri, solunum sıkıntısı ve hipotansiyonun hafif-orta gruba göre daha sık görüldüğü (p0,05). Ancak ağır MIS-C grubunda TNC seviyeleri hafif-orta gruba göre anlamlı olarak yüksek olarak görülmüştür (p0,05). Sonuç olarak, çalışmamızda serum Tenascin-C düzeylerinin hastalık şiddeti ile anlamlı bir ilişki gösterdiği ve hastalığın prognozunu değerlendirmede potansiyel bir biyobelirteç olarak kullanılabileceği bulunmuştur. Tenascin-C'nin; kritik enflamatuvar hastalıklarda diğer enflamatuvar biyobelirteçler ile birlikte değerlendirilmesi, klinik karar süreçlerine yardımcı olabilecek bir yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Multisystem Inflammatory Syndrome in Children (MIS-C), which emerges following COVID-19 infection, is a newly identified syndrome characterized by severe cardiac and systemic inflammatory symptoms in children. Understanding the pathophysiology of this disease, particularly the evaluation of biomarkers associated with disease severity and cardiac involvement, is crucial. The aim of this study is to assess serum Tenascin-C (TNC) and Osteopontin (OPN) levels in MIS-C patients, and to investigate the role of these biomarkers in predicting disease severity and cardiac involvement, as well as their impact on diagnostic and therapeutic processes. The study included 56 MIS-C patients and 20 healthy controls. Patients were divided into mild-moderate MIS-C and severe MIS-C groups, as well as those with and without cardiac involvement. Demographic characteristics, anthropometric measurements, vital signs, clinical symptoms, and system involvement were evaluated. Hemogram, biochemical, coagulation, and cardiac parameters were measured, along with serum TNC and OPN levels. Electrocardiographic (ECG) and echocardiographic (ECHO) assessments were also performed. In this study, it was found that patients in the severe MIS-C group had a longer duration of fever, and oral mucosal changes, respiratory distress, and hypotension were more frequently observed compared to the mild-moderate group (p0.05).