Titanyum abutment altyapı kullanılarak yapılan implant üzeri sabit protez uygulamalarının peri-implant yumuşak dokusunda meydana getirebileceği optik değişikliklerin in-vivo olarak değerlendirilmesi
In-vivo evaluation of potential optical changes in the peri-implant soft tissue caused by implant-supported fixed prostheses using titanium abutment infrastructure
  1. Tez No: 913213
  2. Yazar: MERVE YILMAZ GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDANUR TURGUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı; implant uygulamaları ile birlikte peri-implant yumuşak dokuda (PYD) meydana gelebilecek optik değişiklikleri in-vivo olarak değerlendirmektir. Çalışmaya 46 hastanın (kadın=26; erkek=20), maksillada (anterior bölge=39; premolar bölge=51) yer alan 90 implantı dahil edildi. Protezlerin yapımında; titanyum dayanak ve metal destekli porselen restorasyonlar kullanıldı. Başlangıç renk ölçümleri (L0*, a0*, b0*) implant cerrahisi öncesi; ikinci renk ölçümleri (L1*, a1*, b1*) iyileşme başlıkları takılı iken; üçüncü renk ölçümleri (L2*, a2*, b2*) protezler teslim edildiğinde; dördüncü renk ölçümleri (L3*, a3*, b3*) daimî simantasyondan 1 ay sonra kolorimetre ile yapıldı. Birinci ölçüm- ikinci ölçüm (∆E00*)1, birinci ölçüm- üçüncü ölçüm (∆E00*)2, birinci ölçüm- dördüncü ölçüm (∆E00*)3 olarak hesaplandı. İstatistiksel analizler Friedman ve Wilcoxon testleri ile birlikte Bonferroni düzeltmesi kullanıldı. Anterior PYD ve Premolar PYD karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi uygulandı. PYD değerlerinde anlamlı farklılıklar bulundu. L0* değerleri (APYD 62.7; PPYD=63.2), L1*, L2*, L3* değerlerine göre daha yüksek bulundu. APYD grubunda a0* değeri (11.4), a1*, a2*, a3* değerlerine göre düşük bulundu; PPYD grubunda ise en yüksek a* değeri a0*'da (13.3) görüldü. b0* değerleri APYD ve PPYD grubunda; b1*, b2*, b3* değerlerine göre daha düşük bulundu. APYD grubunda a2* ve a3* değerleri a0* değerine göre anlamlı artış gösterdi (p1.8) renk değişimi gösterdi. PPYD grubunda ∆E00* değerleri APYD grubuna göre daha yüksek bulundu. En fazla renk değişimi PPYD grubunun birinci ve ikinci ölçüm değerleri arasında görüldü ((∆E00*)1= 4.54). Titanyum dayanak ve metal destekli porselen kullanılarak yapılan implant destekli sabit protezlerde, peri-implant yumuşak dokuda farklı tedavi aşamalarında ve sonucunda yumuşak doku renginin parlaklığı azalırken, daha sarı yönde renk değişimi oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate, in vivo, the potential optical changes that may occur in the peri-implant soft tissue (PST) following implant applications. A total of 90 implants placed in the maxilla (anterior region = 39; premolar region = 51) of 46 patients (female = 26; male = 20) were included in the study. Titanium abutments and metal-supported porcelain restorations were used in the fabrication of the prostheses. Initial color measurements (L0*, a0*, b0*) were taken prior to implant surgery; the second color measurements (L1*, a1*, b1*) were taken with healing caps in place; the third color measurements (L2*, a2*, b2*) were taken upon delivery of the prostheses; and the fourth color measurements (L3*, a3*, b3*) were taken one month after permanent cementation, all performed with a colorimeter. The first-to-second measurement difference was calculated as (∆E00*)1, the first-to-third measurement as (∆E00*)2, and the first-to-fourth measurement as (∆E00*)3. Statistical analyses were conducted using Friedman and Wilcoxon tests with Bonferroni correction, and Mann-Whitney U test was applied for anterior PST and premolar PST comparisons. Significant differences were found in PST values. The L0* values (APST = 62.7; PPST = 63.2) were higher than the L1*, L2*, and L3* values. In the APST group, the a0* value (11.4) was lower than the a1*, a2*, and a3* values, while in the PPST group, the highest a* value was observed in a0* (13.3). The b0* values in both the APST and PPST groups were lower than the b1*, b2*, and b3* values. In the APST group, a2* and a3* values showed a significant increase compared to the a0* value (p1.8) color change. The ∆E00* values in the PPST group were higher than those in the APST group, with the greatest color change observed between the first and second measurements in the PPST group ((∆E00*)1 = 4.54). In implant-supported fixed prostheses using titanium abutments and metal-supported porcelain, the brightness of the peri-implant soft tissue color decreases across different treatment stages and outcomes, with a shift toward a more yellow hue.