Medyada tekelleşme: Kazakistan örneği
Monopolization in the media: The Example of Kazakhstan
  1. Tez No: 913220
  2. Yazar: NAZERKE AKHMETOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAKİR AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Kazakistan medyasındaki tekelleşme sorununu tarihsel, ekonomik ve politik bağlamda ele almaktadır. Sovyetler Birliği döneminde medya tamamen devletin kontrolü altında ideolojik bir araç olarak işlev görmüştür. Bu dönemde medya organları, halkı sosyalist değerlere uygun şekilde eğitmek, ideolojik birlik sağlamak ve Sovyet rejimini desteklemek amacıyla faaliyet göstermiştir. Bağımsızlık sonrası dönemde, özellikle 1990'ların başında, Kazakistan medya sektörü serbestleşme sürecine girmiş, özel kitle iletişim araçlarının ortaya çıkmasıyla devletin medya üzerindeki kontrolü azalmıştır. Bu durum, rekabetin artmasına ve farklı seslerin duyulmasına olanak sağlamıştır. Ancak, 1990'ların sonlarından itibaren medya üzerindeki devlet kontrolü yeniden artış göstermiştir. Günümüzde Kazakistan medyası, çeşitli finansal-sanayi ve politik grupların etkisi altında yoğunlaşmıştır. Bu durum, ifade özgürlüğünü ve görüş çeşitliliğini sınırlamakta, toplum ve devlet için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Medya mülkiyeti ve yoğunlaşma süreçlerine yönelik hukuki düzenlemeler ve şeffaflık ilkelerinin güçlendirilmesi bu bağlamda kritik bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of media monopolization on Kazakhstan. During the period of the Soviet Union, the media in Kazakhstan, which was under full state control, functioned within an ideological framework dictated by the central authority. After independence, the media experienced significant changes and liberalization of the sector. In the early years, private, commercially-oriented media outlets emerged and state control over the media declined. The decline in control increased competition in the media and allowed different voices to be heard. However, this liberalization process was short-lived. In the late 1990s to the early 2000s, government media control increased again. Today, the media is shaped by different financial, industrial and political groups. This process poses a serious threat to both the state and society. The concentration of media in the hands of certain groups limits freedom of expression and diversity of opinion and state oversight of concentration processes and legal regulations regarding media ownership makes the principles of transparency in this area even more important.