Okul öncesi eğitime devam eden 48-72 aylık çocukların duygu düzenleme, dikkat, önleyici kontrol ve öğrenme davranışları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships among emotion regulation, attention, preventive control and learning behaviors of 48-72 month old children attending preschool education
- Tez No: 913219
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU ERSAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Duygu düzenleme becerisinin gelişimi erken yaşlarda başlar ve çocukların duygu düzenleme becerisine sahip olmaları onların sosyal duygusal gelişimleri, okula uyumları ve akademik başarıları için gereklidir. Daha önce yapılan araştırmalar, duygu düzenleme becerisinin çocukların olumlu sosyal davranışlarını, duygusal yeterliliği, akran kabulünü ve okula uyumu desteklediğini göstermiştir. Okul öncesi dönemde çocukların akademik olarak başarılı olmalarını ve okula uyum sağlamalarını destekleyen faktörlerden diğer ikisi ise dikkat ve öğrenme davranışlarıdır. Bu araştırmayla okul öncesi eğitime devam eden 48-72 aylık çocukların duygu düzenleme, önleyici kontrol, dikkat ve öğrenme davranışları arasındaki ilişkilerin incelenmesi hedeflenmektedir. Araştırmanın çalışma grubu, 48-72 ay aralığındaki normal gelişim gösteren ana dili Türkçe olan 200 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada“Veli Kişisel Bilgi Formu'', ”Duygu Düzenleme Ölçeği'',“Okul Öncesi Çocukları için Önleyici Kontrol ve Duygu Düzenleme Görevi'', ”4-6 Yaş Çocuklarına yönelik Öz Düzenleme Ölçeği'' ve "Okul Öncesi Çocuklar için Bağımsız Öğrenme Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; çocukların cinsiyeti, yaşı, eğitim süresi duygu düzenleme düzeyi değişkenlik/olumsuzluk ve duygu düzenleme/kontrol alt boyutları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Bağımsız öğrenme davranışları ile duygu düzenleme becerisi alt boyutları, öz düzenleme becerisi dikkat alt boyutu ve önleyici kontrol becerileri alt boyutları arasında anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Ayrıca dikkat becerisi alt boyutu ile bağımsız öğrenme davranışları arasında pozitif yönde yüksek düzeyde ilişki olduğu saptanmıştır. Dikkat becerisi alt boyutu ile önleyici kontrol ve duygu düzenleme görevi alt boyutları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Araştırma kapsamında ele alınan demografik değişkenler, duygu düzenleme, öz düzenleme becerisi dikkat alt boyutu ve önleyici kontrol ve duygu düzenleme görevi değişkenlerinin, bağımsız öğrenme davranışlarındaki değişimin %66,7'sini açıkladığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin, erken çocukluk döneminde çocuklara, dikkatlerini daha iyi yönetmelerini ve öğrenme süreçlerine daha etkin katılmalarını sağlayabilecek, duygu düzenleme ve önleyici kontrol becerilerini güçlendiren etkinlikler sunması önerilmektedir. Bu tür yaklaşımlar, çocukların hem okula uyumlarını ve akademik başarılarını artıracak hem de sosyal ve duygusal gelişimlerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The development of emotion regulation skills starts at an early age and children's emotion regulation skills are necessary for their social-emotional development, adaptation to school, and academic success. Previous studies have shown that emotion regulation skills support children's positive social behaviors, emotional competence, peer acceptance, and adaptation to school. The other two factors that support children's academic success and adaptation to school in the preschool period are attention and learning behaviors. This study aims to examine the relationships among emotion regulation, inhibitory control, attention, and learning behaviors of children aged 48-72 months who are attending preschool education. The study group consisted of 200 normally developing children between the ages of 48-72 months, whose native language is Turkish. The“Parent Personal Information Form”,“Emotion Regulation Scale”,“Inhibitory Control and Emotion Regulation Task for Preschool Children”,“Self-Regulation Scale for 4-6 Year-Old Children”and“Independent Learning Behaviors Scale for Preschool Children”were used in the research. As a result of the research, A significant relationship was found between children's gender, age, education period, emotion regulation level, variability/negativity and emotion regulation/control sub-dimensions. A significant relationship was found between independent learning behaviors and emotion regulation skill sub-dimensions, self-regulation skill attention sub-dimension and inhibitory control skills sub-dimensions. In addition, a high level of positive relationship was found between attention skill sub-dimension and independent learning behaviors. a significant positive relationship was found between attention skill sub-dimension and inhibitory control and emotion regulation task sub-dimensions. It was found that demographic variables, emotion regulation, self-regulation skill attention sub-dimension and inhibitory control and emotion regulation task variables considered within the scope of the research explained 66.7% of the change in independent learning behaviors. It is recommended that teachers provide children with activities that will enable them to manage their attention better and participate more effectively in learning processes and strengthen emotion regulation and inhibitory control skills in early childhood. It is thought that such approaches will increase children's adaptation to school and academic success, as well as contribute to their social emotional development.