Özbekistan'da Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanılan Türkçe öğretim materyallerinin incelenmesi
An Analysis of Turkish language teaching materials used in  Uzbekistan for teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 913232
  2. Yazar: RIKHSI ABDULLAEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İREM ÇOMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışması, Özbekistan'da Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanılan Türkçe öğretim materyallerini incelemektedir. Çalışmada, Türkçe öğretiminde kullanılan materyallerin dil becerileri, dil bilgisi ve öğretim yöntemleri açısından yeterliliği değerlendirilmektedir. Özbekistan'da Türkçe öğrenen öğrencilerin karşılaştıkları zorluklar ve bu zorlukların üstesinden gelmek için öneriler sunulmaktadır. Ayrıca, Türkçe öğretim materyallerinin eksiklikleri tespit edilerek, bu eksikliklerin giderilmesi için çeşitli önerilerde bulunulmaktadır. Bu tez, Özbekistan'da Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde kullanılan materyallerin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, Türkçe öğretim materyallerinin daha etkili hale getirilmesi ve Türkçeyi öğrenen öğrencilerin dil becerilerini geliştirmelerine katkı sağlayacak öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
AN ANALYSIS OF TURKISH LANGUAGE TEACHING MATERIALS USED IN UZBEKISTAN FOR TEACHING TURKISH AS A FOREIGN LANGUAGE This thesis examines the Turkish teaching materials used in the teaching of Turkish as a foreign language in Uzbekistan. The study evaluates the adequacy of these materials in terms of language skills, grammar, and teaching methods. It addresses the challenges faced by students learning Turkish in Uzbekistan and provides suggestions to overcome these difficulties. Additionally, the study identifies the deficiencies in Turkish teaching materials and offers various recommendations to address these shortcomings. The purpose of this thesis is to evaluate and improve the materials used in teaching Turkish as a foreign language in Uzbekistan. The results of the study provide suggestions for making Turkish teaching materials more effective and contributing to the development of language skills for students learning Turkish.